По Великден: Тровят ни с козунаци менте

Трагедии

По Великден: Тровят ни с козунаци менте

46700
на 14.04.2014
По Великден: Тровят ни с козунаци менте

Тук можеш да откриеш игрите на efbet, в които се крие Extra Bonus (18+)

Който си мисли, че по Великден семейството му  ще хапне пресни, ухаещи на ванилия и масло козунаци с карамелена захар върху хрупкава корица, с по някоя стафидка или орехче – както бабите ни с любов ги месеха, жестоко се лъже. Да, може да се случи нещо подобно, но единствено ако сами си приготвим козунаците. Или пък ако с часове висим на опашка пред някоя квартална фурничка, собственост на честни майстори на великденския обреден хляб – такива, обаче,  почти не останаха.

препоръчано

Иначе масово купуваме и ще продължаваме да купуваме наши и чуждоземски фабрични козунаци, с които скоро ще се задръстят рафтовете на всички магазини. Стефан Мравков от Съюза на хлебопроизводителите съобщи, че 1 млн. броя вече чакат във фризерите за дълбоко замразяване. Търговците отдавна са ги доставили предимно от странство или от родни производители.

От две години козунакът у нас е преместен от категорията „Хлебни изделия”, за която важат специални и много строги изисквания за качество, в групата на печивата. Това развърза ръцете на българските производители и те го удариха на далавера - масово използват полуфабрикати, вместо традиционните продукти, както и замразяват козунаците.

Няколко дни преди празниците търговците ще ги извадят от ледените прегръдки на хладилните камери. Там те се съхраняват при строго определена температура. Идеята е след като бъдат оставени на стайна температура, сами да се „маскират” на меки, т.е. на току-що извадени от фурната.

Нелицеприятната истина е, че в навечерието на Възкресение Христово тъкмо тези поовехтели козунаци ще ни  бъдат пробутани с уверението, че  виждате ли, опечени са нощеска. Обяснимо е -  и всички фурни на света да се впрегнат, пак няма да смогнат за няколко часа да задоволят нуждите на мераклиите да си купят пресен великденски козунак.

Вярно е обаче и друго - предлаганите  празнични обредни хлябове в нашата търговска мрежа са приготвени преди повече от няколко месеца. Още: безспорно добрият  им търговски вид, върху който много е работено от опитни технолози в сладкарския бизнес, лаборанти, консултанти, цивилизованата опаковка от целофан или найлонова ципа, не бива да ни подлъгва.

Не, ние не купуваме прясна стока! Това обаче не е най-голямата беда. Тя е другаде - и тази година козунаците с изкуствени съставки ще залеят великденските пазари в цялата страна.

Първо. Почти никой вече не ги меси от класическото качествено брашно, не слага задължителните според рецептите яйца, мазнини и захар. Правят се от евтина т.нар. „индустриална” смеска. Тя представлява фабричен микс от разни изкуствени продукти, който обаче позволява на пекарите да работят много по-ефективно. Казано иначе, никой санитарен инспектор вече не може да ги глоби, че предварително не са дезинфекцирали яйцата. А това е дълъг и трудоемък процес. Яйцата първо трябва грижливо да се измият с четки, после се поставят в специален разтвор на белина. В него престояват определен брой часове. Това се налага за да се избегне опасността от салмонелоза.

Още: няма да санкционират майстор, че не е начупил яйцата по най-безопасен начин, че не си е подготвил млякото по задължителните стандартни правила. Накратко – с „индустриалната” смеска хем всичко става лесно, хем крайният продукт е евтин.

Второ: Над 90% от купешките козунаци са бъкани с химически субстанции. Никой да не си прави илюзията, че апетитния им жълт цвят се дължи на пресните яйца в тестото.  Те не само че не са пресни, ами изобщо ги няма. Баграта е заради набухания в тестото бетакаротин или жълта боя, която често предизвиква алергични реакции. Особено при децата.

Трето: сладкият вкус въобще не се дължи на захар. Ако изобщо има такава, тя е само една щипка , пръсната небрежно за камуфлаж върху коричката на козунака. Причина за все пак сладкия му вкус е изкуственият подсладител. Най-често се използва ацесулфин, който е опасен за човешкото здраве и в много държави е забранен. Подсладителят може да причини нервни разстройства при децата и младежите.

Четвърто: мекият на пипане „сладък хляб” е траен, защото в него има куп консерванти. Тъкмо те отговарят за апетитния му търговски вид.

Всички изборени съставки на т.нар. козуначен микс – както деликатно го наричат пекарите, са си чиста химия. Това са т. нар. омразни Е-та, за които през последните години се говори много. Но едва ли има човек, който ги е запомнил наизуст. Още повече пък  си гие записал в тевтер, който вади при покупка във всяка бакалница и  чете етикетите на стоката. Белким открие в тях текст с миниатюрни буквички, че съдържат някои от отровните Е-та. Но все пак да ги припомним: опасни  и дори забранени добавки, които докарват хубав цвят на козунаците, са Е121 и Е123 /в някои държави те са обсолютно забранени!/. Не по-малко застрашаващи живота ни са още Е-103, Е105, Е125, Е126,Е130, Е131, Е142, Е152 и Е155. Някои доктори твърдят, че не всички Е-та са опасни за здравето на хората. Допуска се ,че на тези медици им броят тлъсти рушвети големите  фирми-производителки на хранителни добавки. Защото вече е доказано че освен алергичните обриви, Е-тата водят и до чревни проблеми, особено при хора с по-чувствителни стомаси.

Как да познаем кой козунак е истински и кой е фалшификат, след като и двата варианта на обредния хляб видимо са еднакви. Има някои доказани правила за избора на козунак, които трябва да се запомнят. В случая не говорим за красивите на вид вносни кексове и козунаци, щедро оваляни в пудра захар и сложени във вакуумна опаковка. Спор няма, че подобно на коледните сладкиши, те са далеч от пресните печива. Но за българския козунак важат доказаните истини:

 

Истинският:

-        Задължително цената му е по-висока.

-        Има голям обем и т.нар. „леко” тегло.

-        Мирише почти като домашен козунак

-        При разкъсване се цепи на конци

-        Не съдържа консерванти и бързо изсъхва

-        Срокът му на годност не е по-дълъг от 3-4 дни при температура 18 градуса

Изкуственият:

-        С 20-50% е по-евтин от истинския

-        Не съдържа краве масло, а най-евтин маргарин, който пък се прави от вредното палмово масло

-        Срокът му на годност е от 6 месеца до 1,2 години.

-        Когато се разчупи, структурата му е гладка като на кекс. Никога не става на конци.

-        Леко нагарча. Това се дължи на консервантите, които му осигуряват дълъг живот.

-        Лесно се рони на трохи

 

В интерес на истината обаче не винаги цената на козунаците е атестат за тяхното качество. Затова от самата гилдия на пекарите препоръчват да се доверяваме на производители, които познаваме. Може и да са големи фирми или малки фурнички в квартала, но да са доказали вече, че правят хубав козунак.

 

 

КАРЕ

 

Агенция по безопасност на храните:

 

От Държавната агенция по безопасност на храните съобщиха:

„По време на великденските празници наши екипи ще следят и обръщат особено внимание на качеството на козунаците и яйцата в търговската мрежа.Инспекторите ни строго ще санкционират търговците, предлагащи опасни за здравето на хората продукти. Денонощно ще дежурят наши специалисти, които ще бъдат готови да откликнат на всеки сигнал от граждани за нередности в магазините за хранителни продукти в цялата страна.”

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 29 март - Лъвовете се радват на материални успехи, поредната интрига пречи на Скорпионите
ПИК TV x
ПИК TV! Шефът на Сметната палата, нарочен за служебен премиер: Съжалете ни! Жена ми от месец не спи (ВИДЕО) ПИК TV! Шефът на Сметната палата, нарочен за служебен премиер: Съжалете ни! Жена ми от месец не спи (ВИДЕО)
ново
Днес: 105
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК