Въпреки това реформа в психиатричната помощ не е извършена
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Над 20 на сто от българите имат психични проблеми. От Националният център по обществено здраве обаче признават, че реформа в психиатричната помощ все още не е извършена.
У нас няма система, която да отчита броя на хората с психични проблеми.
Специалистите допускат, че поне 20 на сто от населението у нас е с такива проблеми. Най-разпространени са тревожните разстройства като депресия и шизофрения.
Само 30 % от заболелите се обръщат към специалист. Често хората не искат да приемат, че имат проблем, съобщи бТВ.
Някои от най-честите причини за психологичните проблеми са всекидневния стрес, несигурност и неудовлетвореност.
Жена, която наскоро е преживяла подобна криза споделя ,че чак когато проблемът се е проявил, тя е разбрала, че никой не е застрахован.
Преди време тя спира да се храни и отслабва до 45 килограма. Заспива трудно, не иска да се къпе, не иска да излиза навън. Тогава осъзнава, че ѝ трябва помощ.
„Гледах в една точка, страхове започнаха да ме обсебват, направих два опита за самоубийство", споделя тя.
Жената вече е добре и е изписана. Твърди, че след като напуснат болницата, хората като нея остават без наблюдение и трудно се адаптират.
В страната все още не е изготвен така нареченият „регистър на опасно боледуващите”.
„Липсва подкрепа от институциите, липсва и достатъчно финансиране, подготвени професионалисти, които да подпомогнат тази по нататъшна част за тежко болните", коментира проф. Вихра Миланова от психиатрична клиника към УМБАЛ "Александровска".
В същото време психиатричната клиника на Александровска болница има програма за психо-социална рехабилитация. Писателят Георги Господинов стана част от нея.
„Може би лечението не е в конкретната дума, а в готовността да чуеш историята на другия, историите са лечебни", споделя Господинов.
„За мен е най-лечебно като ми кажат „обичам те" и ме прегърнат. Тогава имам чувството, че съм много щастлива и съм излекувана", разказва една от излекуваните пациентки.
Държавата обеща нови, извън стационарни форми на обслужване на пациентите, промяна във финансирането и реформа в центровете за психично здраве.
Докато тези обещания станат реалност, обаче, специалистите препоръчват да си казваме по-често „Обичам те”, „благодаря”, „Извинявай”, „Разбирам”, защото думите лекуват.