ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
1 млрд. лв. са изтеглени и скрити под дюшеците след срива на КТБ и сътресението с Първа инвестиционна банка през юни. Много от вложителите първо изтеглят, а след това връщат парите си в по-стабилни банки, други обаче не се доверяват на кредитните институции и прибират пачките в домовете си, сочи разследване на "168 часа".
Мнозинството от хората нямат представа какво ще правят с парите и как ще ги инвестират. Някои казват, че ще ги вложат в злато, други - в недвижими имоти. Говори се и за случаи, при които в търсене на сигурно убежище, спестители са
изтеглили средствата си, само за да ги дадат за съхранение в сейфа на трезора на банката, докато почувстват признаците на нормализацията.
По мнението на финансови експерти вследствие на психозата, действително по-голямата част от парите са прехвърлени в по-стабилни банки, но и значителен ресурс свободни пари е останал у масовия вложител.
"Вече стана ясно - 1 млрд. лева са изтекли от банковата система"- споделя експертът Емил Хърсев пред "168 часа". - Но не бих се наел да кажа къде са отишли всички тези пари, нито в какво трябва да ги инвестират гражданите."
Други специалисти са по-категорични. "В крайна сметка аз считам, че
парите от КТБ отидоха в две посоки - дюшеците и други банки
- казва финансистът Боян Петров. - За вложителите, които, естествено, се стремят да спасят парите си психологически тази криза изскочи със страшна сила.
Те разсъждават така: Вадя парите и ако трябва, повече няма да стъпя в банка - това е истината. На базата на опита, който имам, при свръхбързото решение на БНБ за КТБ и вкарването на квестори в нея процесът на оттегляне не беше възможен за големи суми.
Банката е като жив организъм, нейните управители и средният мениджмънт взеха всички неофициални мерки чрез забавяне, затваряне на офиси по-рано и т.н., защото, когато има психоза, подобно поведение е нормално. По тази причина не вярвам хора с по 1 или 2 милиона да са успели да си изтеглят парите.
Успели са само тези, които са го направили с банков трансфер, но те не са много. Затова мисля, че преди всичко масовият вложител е успял да си изтегли парите, а неговите средства или са отишли в други банки, или са под дюшека. Това е синдром - винаги го е имало при криза, включително при голямата през 1996-1997 г.", коментира Петров, който е и бивш банкер.
"Същевременно няма такъв вложител, говоря за среден българин, който има стабилна професия и който, веднъж отървал се, на момента да изтича и да вкара рискова инвестиция. Първата му работа е да съхрани парите.
Може след време да помисли къде, но да ги съхрани на моментаможе само в банки или дюшеци. Последните са за тези, които имат по-малко и няма откъде да ги възстановят. Така спестяванията на баба ще отидат в дюшеците, но парите на лекари, адвокати - в друга банка, и най-често в тази, от която са излезли, за да отидат в КТБ, подмамени от високите лихви", допълни той.