ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
По "производителност на ресурсите" България е на последно място в Евросъюза с показател от порядъка на 0,30 евро/кг, показва анализ на Евростат за ефективното използване на природните ресурси през 2014 г.
Освен страната ни в дъното на таблицата по този показател са още Румъния - 0,32 евро/кг, Естония - 0,42 евро/кг, Латвия - 0,49 евро/кг, Полша - 0,61 евро/кг, Унгария - 0,89 евро/кг и Чехия и Финландия - с по 1 евро/кг. През миналата година с най-висок рейтинг в показателя производителност на ресурсите са Люксембург - 3,94 евро/кг, Холандия - 3,82 евро/кг и Великобритания - 3,28 евро/кг.
По-нататък в класацията по производителност на ресурсите между 2 и 3 евро/кг попадат страни като Италия, Испания, Франция, Белгия и Германия. В ЕС средният показател за производителност на ресурсите е 1,95 евро/кг, пише БТА.
Използването на материални ресурси играе решаваща роля върху околната среда - от добива на природни ресурси за производство и потребление - до изхвърлянето на отпадъци и емисиите на парникови газове, уточнява анализът на Евростат.
Според европейската статистика ефективното използване на ресурсите е ключ към стратегията "Европа 2020" за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж на европейската икономика през следващите няколко години. Акцент в тази стратегия се поставя върху заетостта, образованието и научните изследвания, но също така и върху постигането на икономика с ниска въглеродна интензивност с целеви показатели за климата и енергията.
Според инициативата "Европа за ефективно използване на ресурсите" страните в ЕС трябва да произвеждат и потребяват по начин, който оптимизира използването на всички участващи ресурси. За да се случи това, трябва да се създадат производствени системи, които генерират намаляващи количества отпадъци или произвеждат повече с по-малко вложени ресурси.
Като положителен пример за ефективно ползване на ресурсите се дава фактът, че европейците са произвели средно около 4,5 тона отпадъци на глава от населението през миналата година. В някои европейски страни обаче приблизително половината от това количество се влага отново в производствения процес, отчита анализът.