Български писателки си спомниха за най-значимите жени - автори в литературата ни
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На връх 8 март - Международния ден на жената български писателки си спомниха за най-значимите жени - автори в литературната ни история. Писателките Леа Коен, Миглена Николчина, Здравка Евтимова и Амелия Личева, които са част от Клуба на българските писателки, споделиха своите мисли и чувства за т. нар. първи в българската литература - Елисавета Багряна, Дора Габе, Фани Попова-Мутафова и Вера Мутафчиева.
„Говорим за Елисавета Багряна, Дора Габе като за първите български писателки и поетеси. През цялото Възраждане, въпреки това, е имало образовани жени, много културни, амбициозни и активни, които са печатали превеждали и са били изключително важен фактор на Възраждането, но са забравени”, заяви проф. Миглена Николчина. Има ли ги първите в учебниците, има ли ги в амбициозните истории на литературата, запита тя.
„Докато бяха живи Елисавета Багряна, Дора Габе, Вера Мутафчиева бяха значими, известни. в момента, когато не са между нас, започва активна забрава. Те започват да изчезват от нашето мислене. Няма умисъл в тази забрава, не е и небрежност, това са психологически структури”, каза Николчина. Според нея не отчитаме достатъчно участието на жените в българската литература за сметка на мъжете – автори на литературни творби.
„Има феномена на забравяне на онези български писателки, които вече не са между нас, но не бихме могли да говорим за по-голяма затрудненост на достъпа на писателките до книгоиздаване или четене, критиката ги забелязва”, подчерта тя. От своя страна Здравка Евтимова заяви, че за тези наши силни писателки всеки опит някой да им помага, да се опитва да ги смъква или качва, горко на опитващия се. „Колкото по-забравяни, смъквани, колкото по-мъртъв, толкова по-силен става нейният образ. За мен никога Елисавета Багряна няма да бъде прах. Това са нашите големи български писатели, колкото и да ги оставят назад, не могат да ги изтрият, една Фани Попова-Мутафова, например кой ще я изтрие”, запита тя.
Леа Коен разказа за идеята на Клуба на българските писателки, която възникна на базата на прекрасно формирование създадено в 30-те години, което илюстрира изключителната будност на жените-интелектуалки от този период и тяхната свобода на мислене и изява. Дора Габе, Елисавета Багряна,Фани Попова-Мутафова, Екатерина Каравелова са членки на клуба. „Тези жени, освен писменото творчество са оставили и творчеството на техния живот на първите свободомислещи българки, които са имали кураж да изразят мислите си на хартия, но и да ги осъществят в начина си на живот и в общественото и социалното си присъствие. Това е много важна черта на техния труд”, подчерта Леа Коен.