ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Бял трюфел с тегло 672 г е намерен в района на горното поречие на Арда. "Открих рядко срещаната гъба случайно в гора", разказва пред БТА Денислав Илчев от с. Смилян.
Според търговци на гъби находката наистина е бял трюфел, но само с лабораторен анализ може да се докаже дали екземплярът е от видовете бял трюфел, които привличат търговски интерес. В Родопите и в страната се срещат черни трюфели, а урожаят им през това лято е по-висок от обичайните добиви, коментира Славчо Мадански, търговец на гъби.
Около 90 евро за кг се изкупува първокачественият есенен черен трюфел в момента, докато през летните месеци цената е паднала до 35-40 евро заради обилната реколта. Денислав Илчев запазва засега в тайна мястото, където е намерен трюфелът.
Много гъбари вече проявяват интерес къде точно е открит, тъй като се предполага, че в района има още находища на гъбата със специфичен аромат и вкус. "На повърхността се виждаше само малка част, разрових по-надълбоко и открих гъбата с необичайна форма", обяснява Денислав.
Според него мястото на находката трябва да остане неизвестно, за да се спести нашествието от гъбари. Да намериш трюфел е късмет, а прекаленият интерес към ценните гъби вече напомня иманярство, което само прекалено експлоатира природата, смятат семейство Ася и Денислав Илчеви.
Тяхната "късметлийска гъба" в момента се съхранява във фризер. В България не се намират най-ценните видове бял трюфел, към които има търговски интерес, коментира Славчо Мадански. По негово мнение изкупуването на черен трюфел отдавна не е рядкост. Есенен черен трюфел все още се изкупува, в Смолянско и през последните дни се намират екземпляри в находище в района на с. Хвойна.
Според Мадански летният обилен урожай от черен трюфел е достигал до 2 тона за 3 седмици от пункт за изкупуване на гъби в района на Шумен.
Трюфели се изнасят най-много за Франция, Германия, Испания, Холандия и Белгия, а основният купувач е Италия.