ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Болните, които получават безплатни лекарства от здравната каса, да плащат твърда такса или процент от минималната заплата. Това предвижда проект за Концепция за лекарствената политика на здравното министерство.
Мярката е наречена “съучастие на пациента”. Здравната каса е похарчила близо 270 млн. лв. за лекарства за първите 6 месеца на 2013 г., или с около 10 млн. лв. повече спрямо предходното полугодие. Личните разходи на българите за лекарства са почти 50% от общите, което е високо ниво на доплащане за ЕС.
За терапията на 9 болести се разходват 70% от лекарствения бюджет. Начело е неинсулинозависимият диабет с близо 41 млн. лв. за 6 месеца, следван от хипертонията с 30 млн. лв. и хронични белодробни заболявания с 24 млн. лв. Особено високи са разходите за редките заболявания, за които се харчат 10% от бюджета.
Средният месечен разход за всеки от общо 233 533-ма души с диабет е бил 28,80 лв. през юни 2013 г. Средно по 5,77 лв. на месец плаща касата за всеки от общо 688 432-ма болни от хипертония. Същевременно за 4-ма пациенти с мукополизахаридоза са платени 270 442 лв. на месец, или по над 67 000 лв. на човек. Социалнозначимите заболявания са поставени в неравностойно положение спрямо редките болести, пише в концепцията. Проектът предвижда създаване на държавен фонд за лекарствата за редките болести, които сега се плащат от касата.
Промяна на принципа за изчисление на цените за лекарствата, които се включват в позитивния списък, а оттам се поемат от здравната каса, предлага още проектът. Сега се иска най-ниската цена в определени референтни страни от ЕС, а занапред ще се търси “средното аритметично от 3-те най-ниски цени”.
Проверката за промени в цените в избраните за референтни страни ще се прави веднъж годишно, а не по 2 пъти, както е сега. Предлага се и въвеждане на диференцирана ставка на ДДС върху лекарствата, отпускани с рецепта, и отмяна на ДДС за частта, която се плаща от касата.