ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Изкуствоведката Яра Бубнова е назначена във вторник за изпълняващ длъжността директор на Националната галерия за чуждестранно изкуство, съобщава "Труд".
Тя поема поста от досегашната шефка Ирина Мутафчиева, чийто втори петгодишен мандат изтече завчера.
Яра Бубнова и Ирина Мутафчиева бяха съпернички на проведения на 10 ноември 2008 г. конкурс за шеф на НГЧИ. Тогава обаче ръководеното от Стефан Данаилов културно ведомство предпочете да дадат нов втори мандат на Мутафчиева.
Пред "Труд" Яра Бубнова каза: "Да, получих предложение от министъра на културата г-н Стоянович, което с радост приех. Въпрос на време е да се оформят формално нещата по встъпването ми като временно изпълняващ тази длъжност."
Г-жа Бубнова ще ръководи институцията до обявяването и провеждането на нов конкурс за длъжността от Министерството на културата.
Тя сподели още, че има идеи как да развива галерията. В момента обаче имало проблеми с довършителните ремонтни работи по българския Лувър и тя се е запознала с тях. "Работата върви, но с намалени темпове, което означава, че експозиционните площи са все още ограничени", каза тя.
Яра Бубнова е родена в Москва през 1961 г. и завършва висшето си образование в Московския държавен университет "М. В. Ломоносов" през 1983 г., специалност история на изкуството. След това емигрира в България, където живее и работи до днес. Г-жа Бубнова е омъжена за известния художник концептуалист Кирил Прашков.
Избора си на професия Яра Бубнова коментира така: "Разбрах, че това, което не достига на нашите постсоциалистически художници, е куратор - човек, който би помогнал не на групите, а на индивидуалностите."
Първият професионален пробив на международната артсцена е Истанбулското биенале за съвременно изкуство през 1992 г., където e комисар на участващите български концептуалисти. От 1985 г. работи като куратор към секцията "Източноевропейско изкуство" в наскоро откритата тогава НГЧИ.
Яра Бубнова е президент на българската секция на Международната асоциация на художествените критици (AICA), член е на съвета на Международното биенале за съвременно изкуство "Манифеста", на Европейския културен парламент. От 2008 г. е член и на Artistic Advisory Committee на MOCA (Хонконг, Китай).