ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Характерното за болестта ебола е, че симптомите й не са особено специфични, тоест няма някакви отличаващи се оплаквания. Това казва в интервю за „Телеграф” доц. Д-р Павел Теохаров, национален консултант по вирусология.
Той посочва, че високата температура, мускулните болки , гаденето и повръщането са част от признаците, които може и да са предизвикани от ебола, но невинаги това се потвърждава, както в случая с англичанина в Скопие например.
Според д-р Теохаров, болестта се разпространява чрез контакт с телесните течности на болния-пот, кръв, изпражнения и дори сълзи.Освен това, заразяване е възможно и по полов път.Обикновен контакт не би могъл дао бъде опасен.
„Не бих казал, че има опасност за Европа, тъй като при нас контактите с хора от Западна Африка, където има епидемия, са сравнително малко.
Досега всички регистрирани случаи тук са на хора, които са били в контакт с болни, най-вече медицински работници”, твърди вирусологът. Той е категоричен, че ако болен стигне до България, той вече ще е в напреднал стадий на болестта и ще бъде засечен на границата.
Според него, в момента няма ефикасно лекарство или ваксина срещу ебола.И макар че вирусът е известен на ануката от 70-те години на миналия век, срещу него не е открито лекарство.