ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Казусът КТБ се превърна в един тест дали българската държавност е в състояние да се справи с подобен род финансови проблеми. Опасяваме се, че ако не се справи и банката не бъде оздравена и санирана, ще остане дълбоко недоверие в държавата и финансовата система.
Това заяви икономистът Емил Хърсев пред Би Ти Ви. Той подчерта, че „очакването на нацията е банката да заработи”.
По думите му за спасяването на Корпоративна търговска банка има консенсус, като това не означава данъкоплатците да платят с парите си за оздравяването на трезора, а да се намери „по-малкото зло” – част от вложителите и акционерите да претърпят известна загуба и да се търсят чисто пазарни способи за излизането от ситуацията.
„Една несъстоятелност на КТБ ще ни струва много, най-вече защото ще ни струва разрушеното доверие”, подчерта Хърсев.
Той защити ръководството на БНБ, като посочи, че централната банка не е получила подкрепа да реши още в зародиш проблема с КТБ. „Изключително нечестно е в момента да обвиняваме за всичко Централната банка и надзора”, подчерта икономистът.
По думите му позицията на прокуратурата по казуса също е „изключително разумна”. По отношение на споменатото от Сотир Цацаров „надскачане на закона”, Емил Хърсев посочи, че „към всеки случай трябва да се отнасяме с определена доза креативност, трябва да помислим и за някакво решение извън закона, например на договорна основа”.
„Нерешаването на въпроса, оставяне на банката сама да си отиде с огромна загуба, която ще претърпят обикновени фирми и вложители, това ще е една непоносима за тях загуба – ще тръгнат верижни фалити”, подчерта Хърсев.
Според него в случая не става дума за „компромис на безпомощността”, а за „една управляема ситуация”.
Икономистът посочи, че познава Цветан Василев от студентските си години и според него сегашното пребиваване на банкера в Белград може да се обясни със „съдебния и политически натиск”.
На въпрос дали бившият мажоритарен собственик на трезора е създаден от политиците, Емил Хърсев отговори лаконично: „Очевидно не е създаден от политици – никой от нас, освен ако не им е роден син, не е създаден от политиците”.