ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В началото на 2015-а община Пловдив ще има проектна готовност да кандидатства за евро финансиране по ОП "Региони в растеж" 2014-2020 с обекти от градската среда и образователната инфраструктура. Те ще се реализират през следващите 7 години, понеже са включени в Интегрирания план за градско възстановяване и развитие.
В момента става изготвянето на работните инвестиционни проекти, пише marica.bg.
Става дума за основен ремонт и внедряване на мерки за енергийна ефективност, също реконструкция и благоустрояване на прилежащите дворни места на детските градини "Перуника" на ул. "Марагидик" № 97А и "Снежанка" на ул. "Тополница" №3, яслата "Детски смях" на ул. "Весела" №30, както и училище "Любен Каравелов" със сградите на ул. "Лютиче" и ул. "Марагидик". Изцяло нова детска градина ще има на ул. "Богомил" в кв. 10 по плана на Гладно поле.
Отделно, работни инвестиционни проекти се правят за обекти от градската среда.
Това включва реконструкция и рехабилитация на улици и тротоари, както и ново енергоспестяващо улично осветление в Първа градска част-юг. Също благоустрояване, озеленяване и паркоустройство на определени зони.
Територията е свързана със социалната зона в Интегрирания план за градско възстановяване и развитие. Тук преобладава основно жилищната функция, като зоните са непосредствено до центъра на града. Това са важни градски територии: от подножието на Стария град до река Марица. Наситени са основно с малки квартални улички, които в годините са придобили един доста занемарен вид. Въобще средата е неблагоприятна както за пешеходно, така и за автомобилно движение, отчитат специалистите.
Другият акцент е, че в този обхват има археологически находки - Източната порта, която тепърва ще се разработва като голяма туристическа дестинация. Също Малката базилика, която вече е завършена, и Голяматабазилика, за която вече има готов проект.
Целта на актуалните разработки е да се освежат подходите към тези основни туристически дестинации и те да придобият по-представителен и запомнящ се вид. С рехабилитацията на улиците и междублоковите пространства трябва да се подобри жизнената среда.
Какво се случва около Източната порта?
Екипът на "Булплан" се концентрира върху рехабилитация на някои от улиците и прилежащите им тротоари. Това са улиците "Стойчо Мушанов", "Макгахан" (в участъка от ул. "Митрополит Панарет" до ул. "Ген. Скобелев"), "Ген. Скобелев", "Пулпудева", "Козлодуй", "Брестовица", "Цар Иван Страцимир", "Марагидик", "Лъджене", "Георги Мамарчев", "Неофит Бозвели" (между "Марагидик" и "Стойчо Мушанов"), "Д-р Селимински", "Сава Филаретов", "Княз Черказки" (южно от "Марагидик"), "3ахарий Зограф", "Емил Зола", "Лясковец", площад "Александър Малинов" и междублоковите пространства.
На тези улици се прави рехабилитация на асфалтовите и паважните настилки. За пешеходното движение се предвижда ново покритие с бетонови плочи с минерална посипка, въвежда се енергоспестяващо осветление. Уличното озеленяване също ще бъде санирано или подменено с висока дървесна растителност.
По-интересно обаче е какво се случва в района на Източната порта.
Самото кръстовище до площад "Александър Малинов" се устройва така, че да има възможности за разширяване на обхвата за пълно разкриване и експониране на археологическия обект. Това ще стане чрез уширяване на тротоара на север, засаждане на дървета, поставяне на пейки, чешма и кошчета. Целта е включването на Източната порта в системата от туристически маршрути. Самият проект за консервация и експониране на портата не е част от тази разработка. За северната част на площада се запазва съществуващото благоустрояване, като се допълва ново партерно озеленяване, цветни валони, дървета, пейки, улична чешма и кошчета.
Пешеходните площи около нея се благоустрояват и озеленяват. Нови пейки, изработени от мозайка и бял цимент, ще има по тротоарите около Източната порта и на северния тротоар на площад "Александър Малинов", от юг пък ще се появи стоянка за велосипеди.
В зоната се монтира енергоспестяващо улично и парково осветление, с LED осветителни тела. Междублоковите пространства ще се обновят с нови настилки, автоматизирани поливни инсталации, детски площадки, спортни игрища, кътове за отдих.
Проектантите предлагат нови настилки за пешеходните пространства, те са гладки и нехлъзгави. При кръстовищата се планира понижаване на бордюра, а по скосената част на тротоара настилката ще е от тактилни плочи.
Според предварителните разчети, най-голямото перо в проекта отива за настилките - те ще струват близо 2 250 000 лв. Подмяната на уличното осветление с LED излиза около 410 000 лв.