ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Археологическият екип, който работи в късноантичния град Рациария край село Арчар, е на етап разчистване на насипите от разрушенията от иманярската дейност през последните 20 години.
Това каза ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, пише Трибали.
Той добави, че е започнала и по-фината археологическа работа около резиденцията на провинциалния управител, която е в центъра на Рациария. Работи се и в късноантичната баня, разкрита при разкопките миналата година. Досега са разчистени около 3 дка в центъра на късноантичния град. Обхванати са улиците между резиденцията и късноантичната баня, които до голяма степен са разрушени от иманярската дейност. „От това, което установяваме, съобразено със старите резултати – плановете от разкопките през 80-те години на българо-италианския екип на проф. Кузманов и проф. Джорджети, се вижда, че голяма част от прилежащите помещения към резиденцията на провинциалния управител са били разрушени през последните десетилетия.
Помещенията с хипокауст западно на резиденцията са доста пострадали. Целият декуманус, който минава северно от резиденцията, е с преобърнати плочи, настилката е изцяло унищожена. Резултатите са такива, че това не може повече да бъде археологически обект”, заяви доц. Димитров.
По думите му, единствената възможност е обектът да бъде разчистен от огромните насипи, запазените архитектурни комплекси да бъдат реставрирани и включени като акценти на туристически обект. Сред находките от работата на археолозите са фрагменти от вносна италийска керамика, стъклени фрагменти и бронзови монети от 4-6 век. Най-важни за археолозите са архитектурните елементи, които са били от баните и от някои храмове.
Това са каменни корнизи, постаменти, части от покривната конструкция на римски храм. Всички елементи са събрани в импровизиран лапидариум на обекта, за да бъдат съхранени. Археологическият екип ще работи на обекта до края на месец октомври.