ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Националният дворец на културата (НДК) се включи в уникалния проект за опазване на пчелните популации “1 000 000 кошера” на фондация “Имам си кошер” (I have a bee). На панорамната тераса пред зала 3.2 на Двореца бяха поставени два кошера от системата Top Bar, която все още е сравнително слабопозната у нас. Това стана ясно на специална пресконференция в НДК днес, на която беше представен проектът.
“1 000 000 кошера по целия свят може и да звучи като химера, но ние вярваме, че можем да запалим 1 000 000 души в отглеждането на пчелите, грижейки се поне за един кошер и те да бъдат свързани в мрежа помежду си”, категоричен бе един от съоснователите на фондацията Трифон Михайлов. Той, както и другите двама съоснователи - Петър Петров и Стефан Златев са хора с различни професии, но ги е обединил стремежът за опазването на пчелните популации и природата. Бяха представени интересни факти за пчелите и защо те са толкова необходими за живота на планетата.
“Над 70% от растенията зависят от пчелите. Без тях няма да има природа, живот и бъдеще. Благодарение на тях разполагаме с голяма част от храната ни, както за нас, така и за животните. Пчелите са отговорни за опрашването на памука, от който се правят голяма част от нашите дрехи. Не на последно място, това е индустрия за 200 млрд. долара в целия свят”, обясни Трифон Трифонов. Той изнесе и тревожните факти, които сочат, че само за пет години пчелите у нас са намалели наполовина. Затова той и неговите съмишленици са се посветили на създаването и отглеждането на пчелини.
“Представете си изцяло ново отношение към пчелите. Отглеждането им не просто в кошер, от който само и единствено да взимаме пчелния продукт, а кошер, който да е удобен за пчелите и тяхното отглеждане като домашни любимци”, разясни концепцията младият ентусиаст. Той коментира и избора на Двореца като място, от което е започнала кампанията на фондацията в София. “НДК е емблематична сграда за столицата, а и за цяла България. Панорамната тераса е идеална за кошерите, не само, заради южното й изложение, а и защото е в близост на доста паркове. Кошерите ще могат да бъдат разгледани след предварителна уговорка, като те са идеални за всички желаещи, в т.ч. и деца, които искат да се запознаят отблизо с пчелите. От 90-те години насам се наблюдава устойчив спад в популацията на пчелните семейства по света и България не прави изключение от тази тъжна статистика.
И докато проблемът се задълбочава, то до този момент никой не беше предложил адекватно решение. Екипът на “I have a Bee” вярва, че всеки може да помогне, защото “не е страшно да гледаш пчели, страшното е да не гледаш”! Всяко едно от тях е своеобразен лъч надежда за спасяването на пчелите и поставянето на пчелин в сградата на Националния дворец на културата е важна крачка към постигането на тази цел.