ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Родителите да не търсят и да не закупуват сами ваксини за своите деца. По-добре имунизациите на новородените да се забавят със седмица или две, отколкото да възникнат нежелани реакции, в следствие на лошото съхранение на ваксините, които са на свободния пазар. Съветът е на д-р Радосвета Филипова, която е началник на отдел „Надзор на заразните болести” в Здравното министерство.
В ефира на Дарик експертът успокои, че макар и с известно закъснение, бебетата у нас се ваксинират. За да спести количества за тях обаче държавата в момента е преустановила реимунизациите при децата. Имунизацията при новородени може да бъде забавена най-много с до две седмици, посочи Филипова, и уточни, че закъснението е различно в отделните места в страната.
„Децата, които се раждат след 1 юни започнаха с малко забавяне да се имунизират с четиривалентна ваксина и отделно с другия компонент. Тези различни схеми не крият никакъв риск. От следващата седмица започва раздаването на следващата доставка от четиривалентната ваксина, така че забавяне практически повече от тези две седмици не би трябвало да има”, обясни тя, информира "Дарик".
Тъй като количествата не достигат, за момента са спрени реимунизациите. Липсата на такива обаче няма да е пречка за малчуганите при постъпването им в детски заведения, категоричен е специалистът.
„Рискът при новородените е несравним с този при нуждаещите се от реимуниазация, защото новородените бебета изобщо нямат никакъв имунитет срещу съответните заболявания. Така че ако трябва да се избира дали да бъдат имунизирани или да се прави реимунизация, мисля, че всеки родител би избрал да се имунизира новороденото дете”, посочи Филипова.
Това обаче не трябва да става чрез закупуване на ваксини, които са на свободния пазар, съветват още от министерството. „Категорично сме против търсенето на независимо какъв вид ваксина от чужбина. Това крие голям риск от нарушаване на хладилната верига, което пък крие риск за възникването на различни ваксинални реакции. Тук всеки родител може да прецени дали да се забави с една седмица имунизирането или да възникнат реакции от неправилен транспорт и хладилна верига при преноса на ваксината”, коментира Филипова.
По данни на министерството за първата половина от 2014 г. имунизационният обхват в страната е около 80%.