BG EN

Маестро Тодор Петров: Музиката е най-пряката връзка между човека и Бога

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Маестро Тодор Петров: Музиката е най-пряката връзка между човека и Бога

1690
на 24.10.2015
Маестро Тодор Петров: Музиката е най-пряката връзка между човека и Бога
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

За мене музиката е всичко, тя е целият ми живот. Аз много обичам и да изпълнявам музика, и да изследвам и възстановявам ръкописи, да свиря – всичко. И всичко ми е интересно – от най-антична до съвременна музика.

препоръчано

Това заяви талантливият български пианист Тодор Петров, който живее и работи в Тунис и който страстно търси и връща към живот стари ръкописи на световноизвестни композитори. Музикантът е в София във връзка със защитата на доктората си за италиански ръкописи от 750 – 860 г., по които направи вече и концерт в столицата преди дни.

Петров представи и компактдиск с българска музика от началото на 20-и век. В събота вечерта той ще направи първо цялостно изпълнение в България на „Изкуството на фугата”. Това е велико произведение, което в България никога не е звучало. На събитието ще дойде и немският културен аташе, каза музикантът. Той не крие своята страст към бароковата музика. На мен Бах ми е любимият композитор с неговата старинна музика.

И Моцарт, разбира се също, но все пак предимно Бах. По принцип ме привлича античността като период от историята, каза маестро Петров и уточни, че любимите му епохи са от Средновековието до революциите. Тази музика дава големи възможности на изпълнителя да импровизира, да се отнася творчески към текста. Специално музиката на Бах на мен ми носи вътрешен мир. За мен изпълнението в събота на „Изкуството на фугата” е максимумът на майсторството, което въобще е постигано – защото Бах използва една тема и пише 20 фуги върху нея, което е почти невероятно, оценява музикантът. „Изкуството на фугата” е последното произведение на Бах.

Той не го е писал, а го е диктувал на сина си и на зет си, защото е бил сляп. За съжаление българската публика не познава тази музика. Тези произведения изискват голямо напрежение от страна на изпълнителя. Искат и разбирането на публиката. Но интерес има, въпросът е, че все още се ограничава само в кръга на музикантите. За да оцени един немузикант подобно произведение, той трябва много да е слушал подобна музика – защото това е произведение, което се изпълнява без пауза час и 40 минути.

Освен това отдалечаването на нашия свят, който е силно материален, от света на Бах, също затруднява възприемането на тази музика, обясни Петров. В университета в Сус Тодор Петров преподава музика, но признава, че за сравнение с България не може да става дума, защото това е държава, в която доскоро запознаването с музиката е било само в столицата. В този курортен град университетът съществува от 16 години. Освен това те са възпитани по съвсем друг начин, те слушат друг тип музика. Те слушат тяхната музика – арабски фолклор, който е много красив, но няма нищо общо с европейската музика. Макамите не са построени като европейската гама, те са построени различно. Нотите сменят своята височина в зависимост от това, дали са построени във възходяща или низходяща линия.

От тази гледна точка е много трудно един такъв човек да го привикнеш към европейска музика, каза Петров. За живота в Тунис българинът казва, че доста се е подобрил. След атентата в хотела в страната се затегна дисциплината, реда, спря воят на джамиите, в които се оказа, че поне 80 са проповедници на радикален ислям. Българите в Тунис са останали много малко – 26 души. Това , според него, е може би затова, че българо-тунизийските взаимоотношения са регламентирани от конвенция от 1977 г., подписана между Техноимпекс, като представител на българската държава и Тунис, според която нашето заплащане не се актуализира. Нищо досега не е направено, за да се чувстваме равноправни и достойни наравно с другите музиканти, коментира той.

Сега, въпреки, че ответникът от българска страна Техноимпекс не съществува, нейният представител продължава да е там и продължава да взема процент от заплатите на българите, които по принцип са по-ниски от тунизийските с 40%. Но за мен музиката е всичко, след Господ. Изкуството е най-пряката връзка между човека и Бога. Много по-пряка от философията, както е казал Бетовен. Музиката като всяко изкуство борави с определени вибрации, които не са традиционни. Примерно, ако някой ме попита какво точно ми харесва в дадено произведение, аз не мога да обясня, продължава маестрото.

Това са неща, които човек чувства. Например какво те кара, когато слушаш музиката на Мусоргски, да се чувстваш все едно си в църква. Бах не е писал светска музика според Алберт Швайцер. Той е прав, защото и най-светското произведение на Бах е силно духовна инспирация. Именно това кара музикантите да се занимават с тяхната работа – защото това дава силно вътрешно удовлетворение.

Тези ценности карат хората да се чувстват вътрешно независими. На глобалния елит това никак не му харесва. Щото един вътрешно независим човек не можеш да го манипулираш, той има собствено мнение, заяви маестро Петров. За пример даде отношението на Бетовен към френската революция – той й е голям привърженик. Виждайки, че почват да колят, веднага се отдръпва. Когато идва Бонапарт, става негов привърженик. Когато почва да прави войни, се оттегля. Тази вътрешна независимост на духа е изключително важно нещо и затова музиката трябва да бъде поощрявана както всяко изкуство, категоричен е Петров. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена във втория ден на Коледа САМО В ПИК: Вижте ексклузивния хороскоп на Алена във втория ден на Коледа
ПИК TV x
Доц. Татяна Буруджиева ПОСОЧИ ЕДНА ДОБРА СТЪПКА, която политиците могат да направят през 2025 г.: Цял свят е в очакване какво ще донесе Тръмп (ВИДЕО) Доц. Татяна Буруджиева ПОСОЧИ ЕДНА ДОБРА СТЪПКА, която политиците могат да направят през 2025 г.: Цял свят е в очакване какво ще донесе Тръмп (ВИДЕО)
ново
Днес: 41
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК