ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Авиобаза Граф Игнатиево отбеляза днес 65 години от своето създаване.
Сред хората, които бяха на пистата по време на церемонията, бяха и първите, ветераните. Полк.оз Георги Разсолков е първият командир на полка тук, а освен това е и първият български пилот, пресякъл звуковата бариера на 200 км от Москва.
До него днес беше съпругата му Анастасия Разсолкова - една от малкото жени-пилоти в българската гражданска авиация. Тя е управлявала Ил-18 до всички посоки на света, слиза на земята през 1987 година. Докато съпругът и е командир на полка в Граф Игнатиево, е летяла в селска авиация на Ан-2.
Събеседниците представя полк. оз Йордан Димов - бивш военен летец изтребител и командир на правителствения самолет от 1983 до 1992 година. Той показва с гордост снимки с пилотите Любен Славов и Петър Димитров, докато те изпълняват полет в небето над авиобазата. Една от неговите снимки е наречена "Шапки долу" - полковникът е сниман пред самолет Миг21 след последния му летателен час в българското небе.
"Летяхме на всички МиГ-ове, включително на МиГ-19 - първия свръхзвуков самолет", разказват ветераните. Един от тях - Тодор Тотев, е летецът с най-много бойни дежурства у нас на времето си. "Имахме 220 Миг 21", каза Разсолков. А сега? "Сега имаме два и вие ги видяхте, прелетяха отгоре", каза още Тотев. На въпрос как оценява състоянието на авиацията сега, той отговори - нула, никакво.
Най-възрастният от ветераните днес бе полк. Томов - един от осемте първокласни летци на България. Петима от тях вече не са сред живите. Въпреки възрастта си, той и днес беше дошъл в базата.
По време на официалната церемония ген. лейтенант Константин Попов, началник на отбраната, се обърна в словото си на първо място към ветераните - учителите на днешните летци, техния пример. От тях започва всичко, каза той.