ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
По време на заседание на вътрешната парламентарна комисия вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова отговаря на депутатски въпроси. Запитана кога ще бъде готова оградата по границата ни с Турция и дали съоръжението ще бъде разположено по цялата граница, тя посочи, че съоръжението е ключово и се очаква до май месец да бъдат завършени още 56 км. от него, предаде Новини.бг.
По-рано стана ясно, че МС отпуска още 35 млн. лв. за оградата по българо-турската граница. Тя разкри причините за бавенето на изграждането на оградата срещу нелегални имигранти.
„Изграждането се бави, защото успоредно с него се правят и пътища. До края на лятото или началото на септември останалата част от съоръжението ще е готово. Първоначално се строи в най-лесно достъпните места и най-уязвимите участъци, както и рисковите зони. Край реките Резовска и Марица няма да има съоръжения, там ще охраняват патрули“, посочи вътрешният министър. Красимир Ципов от ГЕРБ коментира пред журналисти, че в района на Странджа теренът е бил тежък и заради това се е забавило изграждането.
Той увери, че се прави всичко необходимо. По време на блиц контрола ген. Атанас Атанасов поиска оставката на главният секретар Георги Костов. Причина за това стана изнесена от него класифицирана информация, която обяви по медиите. Той съобщи, че се назначава охрана на депутата от ДПС Делян Пеевски след заплахи за живота му. Георги Костов присъства на комисията. Той обясни, че по случая няма образувано досъдебно производство, разследващите са стигнали до информация, че срещу депутата се готви покушение, докато са работили по друго досъдебно производство.
"Освен това изнесената информация е съгласувана с ВКП и наблюдаващият прокурор по делото", уточни Костов. "Поводът за изявлението пред медиите не е бил отправените заплахи срещу депутата, а обществения интерес по въпроса", увери той. Ген. Атанасов прие отговорът на главния секретар, но посочи, че ще дойде момент, когато Костов сам ще си подаде оставката. Ген. Атанасов предложи да се проведе съвместно заседание между вътрешната парламентарна комисия и комисията за специалните разузнавателни средства, където да се изслуша тричленката, която дава оценка на застрашеност на депутатите и личности заемащи важни постове, въз основа на която се решава дали даден политик да се охранява от НСО или не.