ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Психолози от Пловдив откриха как да се намали агресията в местата за лишаване от свобода. Те събират на арт терапии затворници, които по време на заниманията рисуват картини. Творчеството спомага и за социализирането на лишените от свобода мъже, които вече готвят изложба с произведенията си.Засега в арт клуба на затвора членуват деветима души, но интерес да развият таланта си имат и други, съобщава БНТ.
Външният вид на Сунай Рюстем издава, че спортът е неговото призвание. В затвора обаче преоткрил рисуването като алтернатива на тежкото ежедневие. Казва, че творческите часове са му помогнали да осъзнае грешките си и да се промени. "Тук съм за глупости. Озовах се заради контрабанда на цигари без бандерол. Сгреших много, но от тук нататък имам две деца, искам да съм при децата. Нищо не е по-ценно от семейството", разказва Сунай.
Психоложката на затвора Нина Гълъбова вече отчита рязък спад на агресията и стреса след старта на арт заниманията. "Това много им помага, защото се чувстват извън затвора, до някъде свободни, а не лишени от свобода, защото тук те избират начина, по който да се реализират, начина, по който да правят нещата. За тях това е добре. Чувстват се личности", посочи тя.
Засега затворниците се учат как да съчетават цветовете, но вече има и истински майстори. От арт клуба са убедени, че до два-три месеца ще има достатъчно материал за изложба. Картините ще украсят мрачните коридори на затвора, в който трайно са настанени над 700 мъже.