ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В нашата, а и в световната практика няма средна цена за утилизация или обезвреждане на килограм или тон стари боеприпаси, пише „Преса“, като се позова на изпълнителният директор на военноремонтните заводи „Терем“ ЕАД Кръстю Илов.
Той не се ангажира с конкретна цифра. Според други оръжейни експерти стойността на обезвреждането зависи от боеприса, неговия вид, годината на производство и сложността на конструкцията му.
Какво показва международната практика? Украйна, където от бившите соцстрани е имало най-голямо количество излишни снаряди, е харчила по 300 долара на тон за ликвидирането им. След това там цената е скочила на 900 долара на тон, което означава близо 90 цента за килограм.
В Полша цената на утилизацията се движи от 3618 до 14 472 долара за тон в зависимост от вида на снарядите. Това прави от 3,6 до 14,4 долара за килограм. За да се обезвреди напълно само една управляема авиационна ракета, пък са нужни около100 долара. В България средната цена за обезвреждане на най-обикновени боеприпаси бе около 4 лв. за килограм.
В редица европейски държави се използва механичен, а не ръчен труд, както е у нас, за разглобяване на снети от въоръжение снаряди и бомби. След експлозията на 1500 т боеприпаси в армейските складове в Челопечене на 3 юли 2008 г., когато за щастие се разминахме без жертви и ранени, се зароди идеята да се купи поточна линия за утилизация.
При нея всичко се извършва с дистанционно насочване, без намесата на човешка ръка. Технологията е на 100% обезопасена и изключва напълно нещастни инциденти. Такива поточни линии се произвеждат в Германия, Полша и Русия. Цената им на международния пазар е над 4 млн. евро. Поради тази причина идеята за купуване остана нереализирана.