Подготовката за Българското председателство на Съвета на ЕС навлезе в активна фаза
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Подготовката на България за провеждане на ротационното председателство на Съвета на ЕС през втората половина на 2018 г. навлезе в своята активна фаза, като вече са реализирани редица основополагащи дейности по всички направления – административен капацитет, логистика и инфраструктура, комуникационна стратегия и културна програма, финансиране и обществени поръчки и приоритети и програма на председателството.
Това е посочено в приетия днес от Министерския съвет първи тримесечен Отчет за изпълнението на Плана на подготовка на Българското председателство, изготвен от вицепремиера Меглена Кунева, съобщиха от Министерски съвет. Обобщението на данните за планираните заседания и срещи показва, че през второто полугодие на 2018 г. са предвидени около 2500 събития, към които България ще има ангажимент като ротационен председател.
Около 80% от тях ще се проведат в Брюксел. Министерствата и другите ведомства планират да подготвят, проведат и да участват в 30 заседания, в т. ч. на Европейския съвет, 10-те състава на Съвета и шест срещи на високо ниво; в 215 подготвителни органа на Съвета на ЕС; в 35 комитета, комисии, срещи и форуми на високо ниво, в над 20 форуми на международни организации и около 95 форума, конференции, срещи, курсове и лекции на теми във връзка с Българското председателство.
Предстои изготвянето на списък със събития, които да бъдат проведени в страната, в Брюксел, Люксембург и други градове. По отношение на административния капацитет е извършен предварителен общ анализ, от който става ясно, че към настоящия момент 1600 служители в държавната администрация се занимават пряко или косвено с европейски въпроси.
Определени са функционалните групи в екипа на председателството, като поименно са идентифицирани близо 900 негови членове. В момента се разработва проект на централизирана програма за обучение, която обхваща периода 2016-2018 г. През 2015 г. започнаха пилотни обучения за експертите по европейските въпроси, както и провеждането на работни посещения и стажове за подготовка на администрацията по Комуникационната стратегия на България за ЕС.
Обученията се организират от Института по публична администрация и Дипломатическия институт. До края на годината по тях ще минат над 260 човека. След оглед на подходящи сгради за нуждите на председателството бяха определени Националният дворец на културата и Резиденция „Бояна“ в столицата. В процес на изготвяне е детайлна финансова обосновка относно дейностите за ремонт и преустройство на обектите.
По отношение на Комуникационната стратегия и културната програма до края на годината ще бъдат реализирани следните подготвителни дейности: изработване на концепция за тема и визия на Председателството, провеждане на социологическо проучване за информираността и предварителните нагласи на българското общество и изработване на концепция за работа с медиите.
До края на декември ще бъде проведено и първото пилотно обучение за журналисти. Проведени са срещи и с българските културни институти в чужбина. В сферата на финансирането и обществените поръчки са планирани средства в централния бюджет за 2016 г. Те са насочени към модернизация на сградния фонд, за наемане, възнаграждения и обучение на служители, за организиране и провеждане на комуникационни кампании в страната и чужбина и др.
В кратки срокове предстои изготвяне на план за обществените поръчки. По приоритети и програма на председателството са проведени първоначалните консултации с останалите две страни от тройката на председателството – Естония и Великобритания, както и срещи с представители на Европейската комисия и Европейския парламент.
В началото на следващата годината предстои в рамките на Съвета по европейските въпроси към МС да бъдат обсъдени първоначалните предложения за приоритетни досиета и теми за 2018 г. Организацията на Председателството е мащабно начинание от гледна точка на логистика, човешки капитал, ресурси и не на последно място, политическа визия. Предстоят две години и шест месеца изключително интензивен режим на работа, като гаранция за успех е доброто партньорство и силния политически ангажимент, се казва още в отчета на вицепремиера по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева.