Полицаи във Варна тренират физическа подготовка на "поход" в кръчма
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
24 октомври, 2014 г. Варна. От сутринта тече национална операция за разкриване и залавяне на нелегални емигранти в цялата страна. В ранния следобед кървава катастрофа в морския град отнема живота на двама души, а служителите на "Криминална полиция" са на поредния си поход. Поход. Този професионален термин е свързан с физическата подготовка, сплотяването на колектива в извънработна среда и, естествено, като много други понятия във вътрешното министерство е претърпяло толкова промени, че е изгубило първоначалното си съдържание и смисъл, пише 168 часа.
Първо с министерска заповед са утвърдени по 2 часа седмично за физическа подготовка в МВР. Те касаят служителите с полицейски правомощия и не се отнасят до многобройното войнство на чиновници в министерството. Един час се взема от личното време и един от служебното. Допреди 3-4 г. полицаи играеха футбол, бягаха, плуваха. В по-ново време въпросните общо 8 часа се събират и се отива "на поход".
Походът също е нормативно уреден в МВР. Той се организира в конкретен ден, извършва се по утвърден от директора на съответното ОД на МВР план. В него е описан маршрутът, времето и мястото за почивки. От привилегията един ден в месеца да не се работи, а "разпуска" отдавна се възползват абсолютно незаконно и служителите на трудовоправни отношения в МВР - чиновниците, от които никой не очаква физическата подготовка да е на нивото на останалите. И при полицаи, и при чиновници походите във Варна традиционно протичат по следния ред:
Определя се дата, одобрява се план на похода, след това се подсигуряват превозни средства, с които участниците в похода да стигнат до кръчма, в която реализират месечната физическа подготовка. Освен периодичното натоварване на държавните служители, незначителна част от която са походите, всяка есен те минават и през физически изпит. Той е със същите параметри, с които се кандидатства в МВР.
Те драстично се редуцират с напредване на възрастта. Нормативите за полицаите под и над 40 г. са много различни и при по-възрастните падат и до 5 лицеви опори и 5 клякания за отличен. Фактите. Три седмици след последния поход на държавни служители в ОД МВР - Варна директорът на полицията в морския град Николай Калчев категорично отказва коментар по темата.
Въпреки изключително скандалната ситуация, отразена от много регионални и национални медии, въпреки категоричното неодобрение на обществото, заявено в коментари по случаите. Калчев, който допреди месеци беше началник група - т.е. бе шеф на един полицай, направи светкавична кариера и оглави ОД МВР - Варна по времето на министър Цветлин Йовчев.
Иначе оперативният работник заяви в първата си среща с журналисти, че му трябва време да навлезе в оперативната обстановка, за да изпълнява новите задължения, за които получава чисто около 2000 лв. месечно. В последния си ден като министър Цветлин Йовчев подписва заповед, с която временно изпълняващият длъжността Калчев е назначен за титуляр.
Така той официално се превръща в човека, който подписва предварително утвърдения план за всеки ресторантски "поход" на полицейските служители във варненския регион. Включително и за този на "Криминална полиция" от 24 октомври. Крайната му точка е почивната база на ТЕЦ - Варна в местността "Фичоза" край Варна.
Участници в събитието твърдят, че директорът очаквал походът да се съчетае с почерпка от страна на новите началници на групи. За целта се събират по 50 лв. от повишените. С тях се купуват бира, вино, ракия и пържоли. На "похода" трябва да гостуват директорът Калчев и зам.-директорът Димитър Димитров. 24 октомври е работен ден. Т.е. всички, включително и служителите на поход, получават заплати като все едно са разкривали престъпления през цялото това време.
Около 14 ч пред почивната база на ТЕЦ - Варна пристига една от служебните коли "Рено Меган" с номера В5520 - тя е на началника Свилен Аврамов. На мястото вече е "Опел Астра" с номера В1420 - служебният автомобил на т. нар. "Тежък сектор". Мястото за автопохода е избрано не случайно. То е отдалечено от Варна, закътано, има огромен навес с барбекю и когато пристига шефът, коминът вече пуши. Последна спира една от служебните коли на зам.-директора "Опел" с номера В6084. За разлика от предните два служебни автомобила тази не влиза в паркинга на почивната база.
Тя отминава и спира под мястото на "похода". В автопохода, който би трябвало да е част от физическата подготовка на полицаите, участват 21 държавнислужители, от които 3 жени, разказват участници в събитието.