ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
До десет години половината държавни гори в България ще имат сертификат, пише "Монитор", позовавайки се на инженер Любчо Тричков от Изпълнителната агенция по горите. В момента само 10% от общата площ на горите имат екологични документи, те са около 424,86 хил. хектара. Сертифицирането на горите ще помогне за износа на наша дървесина за европейския пазар.
У нас горската сертификация е доброволна. Тя помага собствениците на залесените площи да ги стопанисват икономически изгодно и се опазва околната среда. Засега няма срок, в който цялата дървесина в европейската общност да бъде сертифицирана, но има траен недостиг на такъв материал. Големите производители на продукти от дървесина търсят сертифицирана суровина, защото искат да са сигурни, че тя е добита по законен път. Над 200 критерия трябва да са изпълнени за да бъде призната една гора за сертифицирана.
Със 100 % сертифицирани гори в региона е Хърватия, съседна Румъния е осигурила подобен документ за половината си горски терени. В почти цяла Полша кориите имат такава тапия.
В България предстои да се залесят около 4,5 хил. хектара, като 2 хиляди от тях ще бъдат в териториите на сегашните горски масиви, а останалите - върху изоставен поземлен фонд, каза още инж. Тричков. Изявлението му е част от отчета на проект „Стратегическо планиране в българските гори – гарант за ефективно управление и устойчиво развитие” по ОП „Административен капацитет”.
Според инж. Тричков, "През последните години общата площ на горските територии у нас непрекъснато се увеличава като към края на 2013 година тя възлиза на 4,180 млн. хектара, което е 37,7 % от територията на страната. Само за последните 23 години територията им е станала с 10,8 % повече". Вероятно той не отчита актуалните данни от поголовната сеч, която допринесе за масовите наводнения през това лято.
Предстои в страната ни да бъде изградена национална система за подаване на сигнали за горски пожари. За изпълнението на проекта за стратегическо планиране в българските гори се търсят 400 млн. лева, допълни Тричков.