BG EN

Природен парк "Сините камъни" става на 34 години

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Природен парк "Сините камъни" става на 34 години

30112
на 28.11.2014
Природен парк Сините камъни става на 34 години
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Навършват се 34 години от обявяването на Природен парк "Сините камъни", съобщи БГНЕС.

препоръчано

На същата дата през 1980 г. българското правителство оценява забележителното биоразнообразие в тази част на Стара планина, както и нейния характерен ландшафт и предприема действия за опазването й. Създава се Народен парк, наречен "Сините камъни". През 1996 г. паркът е прекатегоризиран в "природен". През 2002 г. площта на парка се увеличава. Понастоящем възлиза на 11 380,8 хектара, съобщиха от Изпълнителната агенция по горите.

Наименованието на парка "Сините камъни" идва от специфичния синьо-зелен цвят на скалите над града. Обяснението за цвета на скалите е в техния геоложки състав – това е едно от най-големите находища на кварцпорфир в Европа.

Част от територията на парка – местностите Гребенец-Стидово - попадат в широкия миграционен фронт на птиците Via Pontica. В природен парк "Сините камъни" има 6 природни забележителности – Халката е една от най-известните – представлява скален феномен и поради близостта си до града е любимо място за туристите. В границите на природен парк "Сините камъни" попада и резерватът "Кутелка" – обявен е през 1986 година с площ от 708 хектара, с цел запазване на съобществата от мизийски бук и на скалните местообитания на много грабливи птици.

Природният парк е част от Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000 и е защитена зона по двете европейски природозащитни директиви – за птиците и за местообитанията.

Независимо от малката си територия, природен парк "Сините камъни" се характеризира с голямо биологично разнообразие. Установени са 97 вида низши растения. Висшите растения са общо 1027 вида и 29 подвида. До момента на територията на парка са известни 70 вида и 7 подвида ендемични, редки, защитени видове, между които урумово лале, давидов мразовец, арабска етионема, лудо биле и др.

През годините десетки специалисти от парковата дирекция, доброволци, природолюбители и приятели на парка дават грижата и труда си за изграждането на хижи, алеи, чешми и заслони, залесяват обезлесените територии, почистват любимата си планина.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния работен ден на седмицата: Ремонтът вкъщи е проблем за Телеца, уморените Скорпиони и Стрелци да си почиват САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за последния работен ден на седмицата: Ремонтът вкъщи е проблем за Телеца, уморените Скорпиони и Стрелци да си почиват
ПИК TV x
Проф. Антоанета Христова пред ПИК TV: Предстоят тежки месеци - властта се търкаля по улицата! Дали ще има правителство зависи от... (ВИДЕО) Проф. Антоанета Христова пред ПИК TV: Предстоят тежки месеци - властта се търкаля по улицата! Дали ще има правителство зависи от... (ВИДЕО)
ново
Днес: 35
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК