ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
БНБ се справяше чудесно със строгата си регулация на банковата система, откакто бе въведен валутният борд. Системата беше доста стабилна, въпреки че имаше големи международни банкови кризи - през 1998 година, а последиците от тази през 2008-а все още се усещат.
Това заяви пред БНР американският финансист Стив Ханке, професор по икономика в университета "Джон Хопкинс", който е сред т.нар. "бащи на валутния борд" у нас.Банковите регулации в България са по-добри от тези на ЕС по отношение на законовите разпоредби, увери Ханке. Чувам слухове у вас, че било по-добре България да се откаже от валутния борд и да приеме еврото, защото левът ще се обезцени и от това ще се облагодетелстват, хората които са взели заеми. Това е напълно погрешно и опасно мислене. Ако България влезе в еврозоната обменният курс ще бъде абсолютно същият!
Няма риск за валутния борд в България, категоричен е икономистът. Бордът е една цялостна система, която е напълно подсигурена. Никога в историята не е имало провали на валутен борд. Дори и на този в Русия, който установен от Джон Мейнард Кейнс по време на революцията, когато белогвардейците приеха валутен борд. Дори и по време на войната, този борд издържа. Таза че, валутният борд в България е в безопасност. Банковата система обаче е друго нещо.
Наистина има удар по доверието в банковата система, ако една от банките бъде поставена под специален надзор от държавата и ако фактически бъде прекратена дейността й като частно дружество. При всички положения това няма как да помогне на инвестиционния климат у вас. Няма значение дали този който извика, че има пожар в залата, е имал повече депозити или повече дългове към тази банка. Факт е, че той предизвика паника отлив на капитали от банката. Това е просто потвърждение, че в България има много съмнителни лица по върховете. И корупцията си остава Ахилесовата пета на България.