Ректорът на Алма матер проф. Анастас Герджиков пред ПИК: Университетът не е място за партийна пропаганда! Затова не позволих на Слави Трифонов да влезе
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Проф. Анастас Герджиков е новият ректор на Софийския университет. Завършил е Националната гимназия по древни езици и култури, след това „Класически и нови филологии“ в Софийския университет. Магистърска степен получава в Хумболтовия университет в Германия. Той е първият преводач на Аристотеловата „Политика“. В момента чете лекции по латински език. Стана много популярен в обществото с категоричния си отказ да допусне Слави Трифонов да агитира в университета.
Интервю на Петър БОЙЧЕВ
- Честит празник, г-н Герджиков! Вече трети месец сте ректор на Алма матер, успяхте ли вече да промените нещо по вашата програма – „оздравителна”, както я нарекохте ?
- Първо, направихме няколко структурни промени.Въведохме одит - трима инспектори ще проверяват как се движат нещата в отделните звена на университета. Ще имаме вече главен мениджър, по новия закон той ще е подчинен на ректора, но ще бъде назначен от специална комисия. От друга страна специална работна група ще оцени как се е работело в Алма матер в последните 10 години. Да се види къде сме грешили, какво можем да оптимизираме.
- Одобрявате ли закона за висшето образование на Министерския съвет?
- Да, одобрявам законопроекта на МС изцяло, най-вече това, че ще се има предвид качеството на работа за субсидията, че ще има приоритет при защита на някои специалности. Например, ако нещо финансово неефективно да не го закриваме, защото то може да е нужно на обществото ни. Единственото, което не одобрявам, е че беше приета между двете четения една алинея, която позволява в университети, които имат нисък капацитет откъм преподаватели, да се намали изискването за 70% хабилитирани, които имат право да четат лекции, на 50%.
- В тази връзка не са ли ни много университетите? Вече са над 50.
- Не, университети не са много. Казва се, че ако били по-малко, щели да бъдат финансово по-ефективни. Но всъщност, когато са повече, има по-широк достъп – независимо къде живееш, ще можеш учиш без да пътуваш, без да живееш на квартира. Само по себе си това не лошо. Лошото е, че през последните години стимулирахме всички университети да разкриват всякакви специалности. Това не правилно. Тези, които си запазиха профила си - като химико-технологичния, като минно-геоложкия, според мен ще спечелят. Всички тези, които имаха ясен профил и разкриха всякакви нови специалности, понижиха качеството си, защото нямат преподавателски капацитет.
- Отказахте да пуснете Слави Трифонов да агитира в Алма матер. Университетът не е място за политика, нали такъв беше аргументът Ви?
- Университетът е място за политика. В него трябва да са изграждат бъдещите политики на държавата. Там е сериозният експертен капацитет. Университетът обаче не е място за партийна дейност. Не е място за политическа агитация. Затова не позволихме на г-н Трифонов да го прави. Така, както не позволихме на собствения си професор Близнашки да го направи за неговия референдум.