ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Община Сандански възстанови пазара за роби от римско време, който е бил в село Склаве, информира "standartnews.com". Кметството реализира проект по Програма за развитие на селските райони на стойност 49 513,90 лева.
Другоселците вече наричат жителите на селището римляни. Легендата за вожда на най-голямото робско въстание в Древен Рим – Спартак, оживя тук. И това никак не е случайно. Старото име на селището е Склаве – латинска дума, която означава „роб".
Населеното място е известно като родно на великия тракиец и с някогашния пазар на роби, на който е продаден самият Спартак и който бе възстановен. По този начин се утвърди древният панаир в селището като привлекателно и запомнящо се място с история, легенди и обичаи. В кметството се създаде малка експозиция за Спартак и за местните легенди с макети, с костюми на тракийци, гладиатори, налице е етнографски кът за тукашните народни носии. Информационни табла разказват историята на всеки един от предметите в експозицията. За да се привлекат български и чуждестранни туристи ще се монтират указателни табели по пътя към Мелник до центъра на Склаве. Експозицията в кметството на село Склаве е целогодишна, като достъп до нея има и през почивните дни.
„Някогашното тържище за роби е било в местността Панаира в края на селището, близо до стадиона. Експерти ще обучат хора от местното население, които ще са водещи в следващите 5 години. С римското робско тържище ще привличаме много туристи от страната и чужбина. Време беше Спартак отново да се появи в родния си край, макар и като част от проект", твърди кметът на Склаве Павел Пъхнев.