ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Недоволство е на път да обхване Нареченски бани, където са отседнали 7 сирийски семейства. Те наброяват 30-ина души. От средата на юли са се настанили в хотел “Любина”, закупен специално за тях от канадския магнат Янк Бери. 4-етажната сграда е оборудвана с всички удобства, а обитателите са под ключ, пише "24 часа".
В ранния следобед външната врата на двора е залостена и след настоятелно тропане две хлапета - 10-годишният Аяз и 14-годишната му сестра Нервана, се показват на оградата. След това се появява младеж с брада, облечен в жълта тениска. Минути по-късно портата се отваря и любезно ни посреща мъж на средна възраст. 42-годишният Халил Мохамед ни кани да влезем в просторния двор, който се намира до брега на река Чая.
“Тук е прекрасно. Чист въздух, хубава природа, спокойствие, вкусна храна
Настани ни мистър Янк Бери”, казва Халил и ни повежда из хотела, последван от сюрия дечурлига, всички спретнати и чисти.
Най-напред ни показва кухненския блок, където съпругата му Халида приготвяше вечеря. Помещението е оборудвано перфектно - печка с пет газови котлона, фурна, фризер, хладилник, посуда. Два чувала картофи, стекове ориз и куп други провизии са наредени по рафтовете. Всички се хранят в трапезарията, обзаведена с дървени маси и столове. От нея има директна връзка с хотелската част.
Стаите са много прилични - малък хол, спалня и санитарен възел. “Това е лукс в сравнение с Харманли, откъдето дойдохме”, разказва мъжът, който в Сирия работел като електроинженер. Не иска да си спомня за условията в бежанския лагер, в който прекарали 60 дни.
Халил и останалите му сънародници не желаят да чуят за завръщане в родината. “Там е война, много е страшно. Няма живот за нас”, изричат те. Надеждите им са от Нареченски бани да заминат за Европа или Канада.
В курортното градче все още не се е разчуло изцяло за сирийското присъствие. Иван Качоров, който има магазин непосредствено до хотела на чужденците, казва, че засега не създавали проблеми.
“Вечер излизат двама мъже с туби да наливат минерална вода. Изглеждат културни и лъчезарни хора. Жените стоят в хотела. От магазина нищо не са купили”, казва бай Иван.
Кметът на Нареченски бани Димитър Бакалски обаче не крие притеснението си. “Нямам нищо против тях, не съм ги виждал. Но като местна власт се чувстваме пренебрегнати. Никой не ни уведоми, че ще ги настанят тук”, заяви той. Според него новите жители на курорта не са получили статут. Опасявал се и от сирийско текучество - едни щели да си тръгват, други да пристигат.
“Янк Бери, като е толкова богат, защо не ги взе с кораб и да ги откара в Канада, а ни ги натресе. Притеснява ме близостта на тези хора до санаториумите, в които хората са дошли да си лекуват нервите. Представете си как биха реагирали, като научат, че съжителстват с бежанци”, коментира Бакалски.
Според него сирийците ще останат до края на септември. Кметът е категоричен, че няма как да бъдат устроени на работа в Нареченски бани, тъй като такава не се намирала.
“Чакаме отговор от агенцията за бежанците защо не ни е уведомила. Тези хора все още не са адресно регистрирани, след 10 дни ще предприемем мерки”, зарече се Бакалски.