ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Така че при тази цена на основната суровина няма как да се стигне до поскъпване на олиото, смята Милев. Стопаните в Русе обаче отчитат с 37 килограма от декар по-слаби добиви спрямо миналата година. Увеличени са и разходите им, защото на места се е налагало да правят повторна сеитба заради влажната пролет и градушките. "Пъстра е картината по отношение на реколтата от слънчоглед в Добричка област, а и в цялата страна", каза за "Стандарт" Стелиян Стоянов - зърнопроизводител и председател на браншова асоциация в Добричко.
"Жътвата напредва, макар и с по-бавни темпове, тъй като има на места полета с полегнали посеви, вследствие на метеорологичните условия тази година. Като цяло на този етап не може да се каже, че прибраната реколта няма да стигне за родното производство", казва стопанинът. Цената на олиото пада правопропорционално на тази на слънчогледа, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. За последните 24 месеца мазната течност е загубила близо лев от стойността си. В средата на септември 2013 г. то се е продавало на едро за 2,89 лв.
Година по-късно вече е 2,21 лв. Пластмасовата бутилка от литър през последната седмица пък се е продавала на едро за 1,97 лв. Цената на световните борси също пада заради очаквана добра реколта на слънчоглед в световен мащаб.
33 заменки са съмнителни
Около 33 са заменките, за които ще трябва да се връщат пари или да се възстановява собственост. Това стана ясно от интервю на зам.-министъра на земеделието Георги Костов за БНР. Според него около една четвърт от общо 132 замени, направени между 2007 и 2009 г. и за които Брюксел реши, че може да има нерегламентирана държавна помощ, може да се окажат наистина проблемни. Страната ни има два месеца, за да избере независим оценител и да проведе процедура по оценка на тези сделки една по една. Едва след края на тази проверка ще стане ясно дали има нерегламентирана държавна помощ и в каква част от случаите, обясни Костов.