Сър Греъм Уотсън: Оценката на българите за Борисов може да превърне ДПС във втора политическа сила на местните избори
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сър Греъм Уотсън, евродепутат и президент на европейската либерална партия АЛДЕ, в разговор с Илиана Беновска в предаването „Беновска пита" по „Канал 3" и „Радио К2" коментира актуалните обществено-политически теми.
„Когато ме децата ми ме питаха „Защо?”, винаги им отговарях „Защото”, заяви Уотсън след като стана част от клуба на предаването „Беновска пита”. Водещата Илиана Беновска му връчи тениската, на чийто гръб е отпечатан ключовият въпрос „Защо?”. Беновска попита и Греъм Уотсън за отговора му, на което получи същия отговор, както и децата му: „Защото.”
В интервюто за предаването, сър Греъм Уотсън заяви, че Движението за права и свободи на Лютви Местан подпомага изграждането на либерално съзнание в целия Балкански регион. „Това е от помощ в справянето с големите проблеми на региона, които не са национални, а супернационални.”
Огромното влияние на ДПС Уотсън отчете и чрез прогнозата си, че оценката на втория мандат на премиера Бойко Борисов, която гражданите ще дадат на местните избори, може да направи партията на Местан втора политическа сила в страната.
Интересен бе коментарът на Уотсън и за Ислямска държава и напрежението в Близкия изток. „Трябва да си признаем, че Европа е видяла същото във времената на католическата инквизиция, и трябва да се надяваме, че бъдещето на Близкия изток ще е секуларизирано и свързано с отстояването на индивидуалните религиозни права. Това е огромният проблем на тези общества и ние трябва да помагаме чрез образование,” заяви той.
Лидерът на либералната АЛДЕ, четвъртата по численост партия в Европейския парламент, коментира и Резолюцията за европейска интеграция на Западните Балкани, която бе приета по време на срещата на Либералната мрежа в Югоизточна Европа в София на 18 септември.
„Това е резултатът от много важна инициатива на Лютви Местан, който тази пролет писа на всички либерални лидери по въпроса. Резолюцията представлява ясната позиция на либералите, отправена към християндемократите – ако те искат да спрат разширяването на Европейския съюз за 5-годишен период, то поне трябва да са готови за бързо разширяване след това.”
Според Греъм Уотсън, ако от Балканските страни се очаква да помогнат в разпределението и настаняването на бежанците, то в замяна трябва да получат намаляване на Мораториума за разширяване на ЕС и ускорена евроинтеграция.
„Вярно е, че в момента либералите нямат мнозинство в Европейския парламент, но често поддържат баланса между лявите и десните, така че ние можем да повлияем на процесите,” заяви Уотсън. „Политическата сила, която говори за толерантност и отворено общество е необходима повече от всякога”.