ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Между 20 и 30 на сто по-ниски са цените, на които стопаните продават зърнените си култури в момента. Това съобщи Стилиян Стоянов - зърнопроизводител и председател на асоциация на земеделски стопани в Добрич.
Царевицата се търгува на цени от около 270 лв. за тон, слънчогледът - за 650 лв., а пшеницата - около 280 лв. "Зърнените култури са борсова стока и цената се определя на международните пазари според търсенето и предлагането. До голяма степен влияние тази година оказа сривът на цената на петрола, както и процесите, които станаха в Русия и Украйна, и голямата инфлация в тези страни. За да попълнят бюджетите си, и двете държави, които са големи производители в световен мащаб, а в Черноморския басейн - най-големите, предлагат зърнени култури на ниски цени. Тези процеси оказаха влияние не само на цените на реколтата от миналата година, а и на фючърсните сделки, които се сключват за новата реколта. Още от края на миналата година се договарят фючърси, като цените са средно с около 20 на сто по-ниски спрямо 2015-а.
Очаква се тази година цените на новата реколта да са по-ниски от миналогодишните", каза Стоянов. Той коментира, че трябва да има защита на българското производство. Според него проблемът няма да се реши със създаването на преработвателни предприятия у нас, защото и в момента Голяма добруджанска мелница почти не работи. Причината е, че няма пазар за брашно.
Фирми, които купуват зърно в региона, са международни и сключват сделки на световните пазари. Освен българската "Зърнени храни", в региона работи и "Каргил България", както и други. И пак казвам - те купуват зърно, ако успеят да намерят купувач, като цената се определя от договорената стойност за доставка", пояснява Жендова.
Според нея е по-добре да се помисли за защита на стопаните в другите отрасли на земеделието, като дава за пример овощарството.
Като пълна анархия определи търговията с храните Стилиян Стоянов. Освен зърнопроизводител той има ферма за птици и производство на яйца. Затворил е напълно цикъла, като в годините е изградил и фуражен завод, с който да осигурява храна за птицефермата. Но казва, че от неговата дейност основно печелят търговците и посредниците. "Едно яйце от производител се купува за 12-13 стотинки, а в магазините се предлага за 28-30 стотинки. Хората нямат пари и купуват вносни полски и румънски яйца, които влизат на дъмпингови цени, а в същото време надценката в търговските обекти на българските стоки стига и до 200-250%", коментира Стоянов. Не по-добра ситуацията била и по отношение на производството на птиче месо, посочи още той.
"Стандарт"