ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всеки трети работодател реже от бонусите на подчинените си, за да компенсира увеличението на минималните осигурителни прагове. Това показват данните от проучване на Института за изследване на обществата и знанието към БАН, направено сред 2525 фирми в периода 2009–2014 година. Ежегодно минималните суми, върху които работодателите осигуряват подчинените си, се увеличават. Това означава, че фирмите трябва да залагат повече разходи за труд, което ги принуждава да орежат на допълнителните материални стимули. „Логичното решение, което трябва да вземат работодателите, е да увеличат производителността на труд, а не да намаляват допълнителното възнаграждение“, коментира ръководителят на изследването доц. Емилия Ченгелова.
Оказва се, че през последните 4 години всеки десети шеф е преназначавал служители от по-висок осигурителен праг на по-нисък, за да спести пари, с ъобщава "Монитор". „Наетите получават повече пари, но след време това ще се отрази на пенсиите им, предупреди Ченгелова. Една пета от участниците в проучването признават, че са наемали фиктивно кадри на половин работен ден, а 11 на сто от началниците са плащали заплати на ръка, за да избегнат изцяло социалните осигуровки.
В два поредни доклада ЕК посъветва България да преосмисли системата на минималните осигурителни доходи. Според експерти в Брюксел ежегодното договаряне на минимални суми, върху които се осигуряват работещите, оказва негативно влияние върху заетостта на нискоквалифицираните и младите хора. Данните от изследването обаче показват, че повече от половината работодатели не отчитат негативна връзка между праговете и заетостта.
Преговорите за увеличението на най-ниските осигурителни доходи за следващата година продължават. До момента синдикатите и бизнесът са се споразумели за 36 от общо 85 икономически дейности. Средният ръст е 4,1%, като най-висок е в сектор „Производство на електрически съоръжения”, – 12 на сто, а за „Производство и пренос на електрическа енергия” няма да има промяна спрямо тази година.