Шефът на БЧК: Ако обществото си беше на място, нещастието в Мизия нямаше да се случи
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Причините за бедствието в Мизия са ясни - занижен контрол, пълна безотговорност и нехайство. Безспорно човешкият фактор е много важен. Ако човекът си беше на място, ако институциите си бяха на място, ако обществото си беше на място, това нещастие в Мизия нямаше да се случи. Това каза за БГНЕС председателят на БЧК Христо Григоров.
Според него, за да си дадем отговор на въпроса защо се случи бедата в Мизия, бедата в Аспарухово и на други места, трябва да си зададем няколко въпроса.
"Случи се защото нещо в дейността на човека е грешно. Ако направим анализ какво правим за 20 години, ще видим, че българските гори се изсичат безогледно и неконтролируемо. Трябва да се запитаме кой позволи това да стане? Второ - кой позволи България да се превърне в сметище? Боклуци се хвърлят навсякъде, включително и по деретата, реките. Трето - кой и срещу какво разрешава строителство в места, предназначени за залесяване? Четвърто - кой контролира в крайна сметка тези водоеми, които са дадени на концесия? Хората в Мизия смятат, че в значителна част тяхното нещастие е заради тези водоеми над града. Причините са много и докато не си отговорим на тези въпроси, и докато някой не бъде наказан, тази държава ще продължава да е в бедствие, а природата ще продължава да си играе с нас, а ние ще продължаваме да губим хора заради нашето нехайство", каза Григоров.
"Това, от което имаха нужда хората в Мизия, те го получиха - това беше съпричастност и съчувствие от българския народ. Само за 3-4 дена по банковата сметка на БЧК, която ние пренасочихме за Мизия, са събрани над 300 000 лева, каза Григоров и добави, че това говори, че нашият народ е един достоен народ и той се обединява, когато има нужда от действия. Жалко, че политиците не взимат нищо от това, което прави народът в този момент. Защото България се намира в бедствие и ние трябва да се обединим", каза още Григоров.
"Това, от което имаха нужда хората в Мизия в първия момент, ние го направихме. Българската армия се активира, Генералният щаб взе положително решение да изгради полева кухня, за което благодарим. В момента заедно БЧК и МО започваме да храним над 800 човека. Ние отправихме апел към веригите и те се отзоваха и ни снабдяват с продукти. Хората в Мизия имат нашата обща съпричастност. Не е необходимо в момента да правим призиви за събиране на дрехи. Най-напред трябва да изчакаме да се оттече водата, за да можем да влезем вътре и да направим оценка. На базата на тази оценка, ако хората имат нужда, тогава ще се реагира. Нека не злоупотребяваме с доверието на българина, с неговата съпричастност", коментира председателят на БЧК.
"Пострадалите от наводненията могат да разчитат на обществото, на неправителствените организации. Надявам се от тук нататък да могат да разчитат и на държавните институции и на правителството. Защото в крайна сметка всичко, което правят хората, трябва да бъде в помощ на държавата и на институциите. Държавата трябва да влезе в ролята си на диригент. Колкото по-бързо стане това, толкова по-сериозно ще бъдат заличени раните от промяната и ние ще можем да кажем на нашите деца и внуци, че живеем в нормална държава", надява се Григоров.
"Това, което е видял в Аспарухово, където млади хора бяха отишли да помагат, да рият с кофите калта и глината, залели квартала го прави оптимист. Надеждата и бъдещето на тази държава е именно в тези млади хора. Не всичко е загубено. Те са гаранция, че България ще я има, защото в ценностната система на тези хора е залегнало това, което ние сме наследили от нашите баби и дядовци - да бъдем добри, милосърдни, да подаваме ръка и в крайна сметка да бъдем хора", убеден е Христо Григоров.