1 милион опасни бактерии в млякото

Трагедии

1 милион опасни бактерии в млякото

90712
на 21.09.2013
1 милион опасни бактерии в млякото
Автор:   Мира Радева

Пием айрян от пача и нишесте

Последвайте ни в Google News Showcase

Млякото, сиренето  и кашкавалът са основните храни на трапезата на всеки  българин.  По традиция без бучка сирене /най-често краве/ почти никой  не сяда на масата. То е задължително, независимо дали се хапва заедно с мусака,  пълнени чушки, сърми или просто с доматена салата. Според статистиката всеки от нас изпива годишно най-малко по 70 литра прясно и изяжда по 26 кг. кисело мляко. За консумацията на сирене и кашкавал в страната точни сметки не са правени. Но малцина са запознати с най-новата теория за спорната полза от тези млечни продукти, която през последните месеци буквално завладя целия свят. Според учени от Европа и САЩ те не само че не са полезни за организма ни, но често са  и вредни. Особено, когато алчни производители  и търгаши предлагат продукция,  застрашаващи здравето  и живота на хората.

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

 

. Млякото е опасно най-вече заради начина, по който се отглеждат кравите у нас, не крие Симеон Варташки, бивш собственик на животновъдна ферма в полите на Сакар планина и един от най-опитните специалисти от бранша. Според него в храната на животните стопаните им добавят високи дози антибиотици, за да не се разболяват, инжектират кравите и с хормони. Така те дават повече мляко. Нормално е от една крава да се издояват около 5-10 литра на ден. Не е тайна обаче, че в някои ферми чрез непозволени и вредни за млякото помощни средства се стига до 50 литра от крава дневно. Още: със самата храна те поемат и големи дози пестициди и хербициди, които пък нашият организъм безропотно приема с изпитото мляко. Резултатът? Болести, за които в общественото пространство много не се говори.

След издояването, млякото се подлага на дълга обработка. Пастьоризира се, облъчва се с цел да се добавят витамините Д и А, но пък всички ензими в него се унищожават. Това утежнява работата на черния ни дроб. И калцият става още по-трудно усвоим. Мит е, че който редовно пие прясно мляко, не страда от остеопороза /тежко заболяване на костите, б.а./, вече са убедени учените. Защото  е доказано, че заради високото си белтъчно съдържание, млякото буквално изсмуква калция от костите. Народи, които по традиция не консумират много млечни продукти, изобщо не се оплакват от остеопороза, твърди проф. Кембъл от Медицинския университет в Калифорния. Дълги години от професионалния си живот той е посветил на  причините за тази болест.

Бедите не спират дотук, защото българското сурово мляко е рай за бактериите. Над 1 075 000 тона от него годишно идват от немодернизирани и мърляви обори с по 2-3 до 10 крави. Естествената продължителност на техния живот в природата би трябвало да е 25 години, но повечето се отглеждат за интензивно доене и живеят само 4 години. За да получат по-голям млеконадой, т.е. по-голяма печалба,  стопаните им нарочно ги държат с помощта на синтетични лекарства в постоянен цикъл от изкуствена бременност. Най-често ги отглеждат не на тучни ливади, а върху бетонни подове, където животните по цял ден тънат в собствените си изпражнения. И тъкмо от тези крави се иска да дават поне 40 литра мляко на ден – десет пъти повече, отколкото могат да дадат в природата.

Специалистите са категорични, че броят на бактериите и микроорганизмите в суровото българско прясно мляко стига до 1 млн. броя, което е 10 пъти над нормата в ЕС , закована на 100 000 броя. Тъкмо затова и нашите стоки, произведени от споменатото мляко, не се допускат на пазарите в ЕС.

Не по-малко опасно е и киселото ни мляко, особено в десетките му разновидности за пиене. Шишетата с бяла, розова, с подвеждащ аромат на малини или шоколад течност, некоректно наричана „плодова”, са любими най-вече на децата.

Мария Гайтанджиева от  Агенцията по храните предупреждава внимателно да се чете дребният шрифт на етикета им./За жалост никой не го прави!/. Тъкмо той ще разбие илюзията за пресен айрян или ухаещо на горски плодове мляко. Защото всъщност този продукт е една истинска измама. Той е забъркан от свински желатин /пача/, концентрат от моркови, грозде и задължителна яка добавка от царевично нишесте.

Инфаркт може да докара и т.нар. българско саламурено сирене. Защото мандрите не спазват закона и далеч не го правят само от мляко, както се полага. Ето една от рецептите им: сухо мляко се разтваря във вода за да се получи до 3,5 литра течност. Към нея се прибавя палмово масло. Внасяме го от Китай, Тайланд или Дубай, то е много евтино и от него се произвеждат пластмаси. През последните години учените доказаха, че палмовото масло  причинява рак.

Та, в споменатия по-горе воден разтвор се слагат и задължителните Е-та - стабилизатори, овкусители, консерванти, както и т.нар. хомогенизатор. Добре запознати с технологията твърдят ,че се сипва още протеин, извлечен от телешкото шкембе. Само че никой дори не обелва дума, че тъкмо така се получават много вредните  за организма трансмазнини. Те се натрупват по стените на кръвоносните съдове, запушват ги и причиняват смъртоносни инфаркти.

За изследването само на една проба от някакъв млечен продукт дали съдържа палмово масло се плаща 200 лева, каза д-р Йордан Войнов, шеф на Агенцията по храните. По тази причина и за радост на собствениците на мандри подобни лабораторни анализи у нас почти не се правят.

Не е новина и това, че родни технолози се надпреварват да правят и сирене с възможно най-малко истинско мляко. Производителите го наричат „трепач” или „скорозрейка”. Вместо от 7 литра мляко, както е по рецепта, килограм от него се произвежда от 4 литра.

Хватката на мандрите е, че това става при висока температура 82-85 градуса, а не при обичайната за рецептата 72 градуса. Водното съдръжание на ментето е 60-63%, докато на истинското българско бяло саламурено сирене трябва да е до 54%.

Нещо повече, това сирене задължително трябва да се продаде до 3 дни, защото иначе започва да мирише лошо и се разваля. Неузрялото обаче може веднага да се познае, когато се разреже – то е с дупки. Те пък са знак ,че нещо не е наред с продукта. Възможно е да е бактериално замърсен, примерно с Е-коли бактерии, които предизвикват стомашни разстройства.

Менте-кашкавалите са другия проблем. Жълтата буца на витрината  не винаги показва добро качество. Нито пък е атестат за нормална масленост. Защото евтини сирена с палмово масло,  които никой не иска да ги яде в странство, масово се внасят в България. Тук предприемчиви търговци ги препакетират и им лепват етикети „Българско производство”. Кашкавалът с палмово масло също може лесно да се познае. Когато се разреже с нож, предварително стоял в хладилник, растителните мазнини се полепват по него.

 

 

 

 

Глобиха фирми заради ментета

 

Инспектори от Агенцията по храните затвориха преди месеци млекопреработвателното предприятие „Милпак” ООД в Габрово. Те го хванаха ,че за втори път продава масло „Миа класик” с палмово масло. Глобиха го с 10 000 лв. Общо 238 000 лева глоба отнесоха и 3 мандри, пуснали на пазара айрян-менте, който също бъка от палмово масло. Става дума за фирмите ЕТ „Палмита”, ЕТ „Интерес 2000 – Муса Мусов” и „Попов- Трейд” ЕООД. Този път глобите на мандражиите бяха наложени от Комисията за защита на конкуренцията заради очебийната заблуда на потребителя, че напитката е млечна.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи
ПИК TV x
ПИК TV! Депутатите обсъждат на второ четене промени в Закона за българите, живеещи извън България (НА ЖИВО) ПИК TV! Депутатите обсъждат на второ четене промени в Закона за българите, живеещи извън България (НА ЖИВО)
ново
Днес: 28
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК