116-годишният хотел „Цар Борис“ втора година чака позволителни за ремонт
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Най-старият търновски хотел "Цар Борис" е вече опакован и чака разрешително от Института за недвижимо културно наследство да бъде ремонтиран. Той е отворил врати за първи път през далечната 1894 г.
Кокетната сграда на ул. „Опълченска“ е емблематичен пример как добросъвестни собственици искат да възстановят нещо в автентичен вид, но са принудени да се изправят срещу тромавата държавна машина и да чакат с години позволение за това. В случая – вече втора година.
Докато трае съгласуването, елементи от фасадата са се откъсвали и собствениците са решили да я опаковат, информираха от строителната дирекция на Община Велико Търново. Преди да позволи реконструкцията, институтът поръчва доклад за това дали строежът хармонизира със средата, какви материали ще се използват и даже иска проби от боята.
Всичко това е свързано и с командировки на място, което допълнително забавя нещата, коментират експерти.
„В момента проектите за пълната реставрация се съгласуват в Института за недвижимо културно наследство, а преди това е извършено укрепване на покрива от новите собственици”, информира главният архитект на В. Търново Николай Малаков. Според него новата визия на емблематичната и изоставена доскоро сграда е поверена на арх. Николай Георгиев. Тексаският мултимилионер Едмунд Бек купи бившия хотел „Цар Борис” за 175 хил. лв. преди три години.
Сградата е дело на видния местен строител Стоян, баща на бележития търновец Цаньо Герганов. Собственици и поръчители са братята Панайот и Янко Шопови. Те продават хотела на касапина Станьо Събев от Велико Търново, а той от своя страна го препродава за 140 000 лв. на Стефан В. Мерджанов.
През 1903г. и 1907 г. в списание National Geographic се появили статии за Велико Търново, написани от американския пътешественик Феликс Кох, който озаглавява своя пътепис „Търново – градът на висящите градини”. Пътешественикът се настанява в най-стария и реномиран хотел в града хотел „Цар Борис”, като го нарича местният „Уолдорф – Астория”. В последните си години на обитаване хотел е служил за младежки дом и организиране на вечерни забави.