ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
12-годишен е най-младият пациент на Токсикологията във Варна през тази година. Това съобщи доц. д-р Снежа Златева, началник на Клиниката и председател на Сдружение „Живот без алкохол”, по време на представянето на резултатите от направено епидемиологично изследване за град Варна, предаде Радио „Фокус” – Варна.
12-годишното дете е постъпило в клиниката, вследствие на злоупотреба с алкохол. По данни на д-р Златева, най-младият пациент на Варненската токсикология през годината, който е лекуван след употреба на психоактивни вещества – марихуана е на възраст 13 години.
В проучването: “Търсене на помощ по повод остри интоксикации след употреба на наркотици и други психоактивни вещества при деца и млади хора” е направен сравнителен анализ на острите нефатални интоксикации след употребата на наркотици и / или алкохол във възрастовата група от 12 до 18 години и след употребата на наркотици във възрастта над 18 години.
Изследването е ретроспективно и дава информация за тенденциите свързани с хоспитализирането на употребяващите психоактивни вещества. За първи път се проследява дижението на всеки пациент от ЦСМП към Токсикология и други места в града и се оформя реална представа за честотата на острите средно тежки и тежки интоксикации в град Варна.
Според резултатите, комбинирането на различни по химически характер и действие наркотици е най-често срещаната причина за хоспитализация във възрастта 10-18 години. Комбинациите са между два, три, четири и повече наркотика. Най-чести комбинации са ТНС (tetrahydrocanabinol) или марихуана + амфетамини; марихуана + кокаин; кокаин + хероин; екстази + ефедрин; кокаин + метамфетамини + хероин.
Амфетамините като причинители на остри интоксикации макар и с малко изпреварват марихуаната до 2012 година след което честотата на острите интоксикации с тези два наркотика се изравнява през 2013 и 2014 година.
Остри интоксикации с метамфетамините под форма на таблетки екстази и „Пико” са сравнително редки през целия наблюдаван период, включително и тази година. Редки са острите интоксикации при младежи с кокаин през 2011 и 2012. От тогава не са регистрирани чисти кокаинови интоксикации при младежи от 10-18 години. Острите интоксикации с хероин сред младежите намаляват през 2011-2013 година, докато тази година отново се отчита нарастване. Хероинът остава основен опиоид, който води до тежки остри интоксикации, тежки усложнения и смърт. За наблюдавания прериод не са отчетени случаи на интоксикации сред младежи от синтетични опиоди (метадон, бупренорфин, фентанил).