ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
България е на 18-о място в класацията на изследването „Отворен бюджет” 2015 за прозрачност на държавните разходи, представено вчера. Индексът на страната ни е 65 при максимален 100 и по този начин се нареждаме в групата на едва 24 държави, постигнали резултат над 60, отчита проучването на международната организация IBP.
Тя е втора след тази на отличниците, постигнали оценка над 80. За страните в нашата група се смята, че имат значително ниво на прозрачност на публичните разходи. Изследването е обхванало 115 страни в света, пише в. "Монитор".
След нас са няколко държави от ЕС, а на Балканите пред нас е само една държава, като съседна Гърция не е била проучвана.
Страната ни запазва оценката си за бюджетна прозрачност от изданието на индекса през 2012 г. От 2006 г., когато е публикуван първият индекс, оценката на България отбелязва значително подобрение - от 47 през 2006-а до 65 през 2015-а. То се дължи на публикуването на повече бюджетна информация, вкл. относно проектобюджета, приетия вариант, месечните и полугодишните доклади, годишни и одитни доклади, както и кратък вариант, предназначен за широката публика. Засилва се и ролята на Сметната палата.
За първи път от създаването на индекса България отчита наличието на всички 8 ключови документа, характеризиращи прозрачността на правителството и достъпа на гражданите до информация за планирането, изпълнението и контрола върху бюджета, но някои от тях не предоставят достатъчно информация.
Като цяло правителството предоставя значителен обем данни чрез средносрочната фискална рамка, проектобюджета, документите по самия бюджет, както и отчети по изпълнението му и състоянието на държавния дълг, сочат още резултатите от изследването. България е на едно ниво с Южна Корея, където от 1998 г. прилагат интересна схема - дават 34 хил. долара награда за сигнал от всеки, довел до намаляване на разходите и увеличаване на приходите в хазната.
От тогава досега за 192 сигнала са платени 31 млн. долара, но приходите са нараснали с 11 млрд., а разходите са били съкратени с 2 милиарда. Икономистът Лъчезар Богданов от „Индъстри уоч” смята, че България има възможностите лесно и бързо да се издигне нагоре в класацията. За целта трябва да се съкратят и сроковете на публикуване на информацията за бюджета, както и да се дава по-подробен отчет за резултатите от мерките, които се предприемат в областта на данъчната политика и ефективността на разходите.
Лидер в световното изследване „Отворен бюджет” 2015 тази година е Нова Зеландия с индекс 88. След нея са Швеция с 87, Южна Африка - 86, Норвегия - 84 и САЩ - 81. На другия полюс са Катар и Саудитска Арабия, които не публикуват никаква информация на бюджетите си. В тази група с индекс до 20 са още 15 държави, сред които и Китай, който е с най-голямата икономика в света.