ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
32 столетници живеят в Пловдивска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро, предаде БНТ.
От тях 11 са мъже, а 21 са жените, навършили 100. Рекордьори по дълголетие са трима мъже на 105 години от Асеновград, Сопот и Пловдив. Интересното е, че въпреки динамичния начин на живот, най- много са столетниците в община Пловдив – 13. Наш екип потърси отговор на въпроса има ли рецепта за дълголетие?
Христо Проев е роден през 1915-та година. По думите му дължи дълголетието си на спокойния живот и хубавите емоции, които е имал през годините. И днес продължава да спазва своите малки ритуали и всяка сутрин се събира с приятели в близкото кафене.
"Ходя, защото там има моя милост пенсионери там, по- млади от мен, приказваме си за ежедневието, какво ни чака и си пием кафе", казва Христо.
Парадоксално, но оскъдната храна и тежкият физически труд в миналото, очевидно са допринесяли за по- дълъг живот.
"Българинът по принцип в миналото месо е ядял изключително рядко", казва етнографът Лора Христозова.
"На село се яде растителна храна…и тестяна храна, като месо се яде само в празничните дни. Млякото, сиренето и кашкавалът също са едни от основните храни на българина. Така че – да, попарата или с вино или с мляко е абсолютно задължителна сутрин и за децата."
Днес Дядо Христо е убеден, че хората сега боледуват много по- често, защото се хранят с некачествени продукти.
"Навремето в храните нямаше ГМО, всичко беше натурално", казва мъжът. – "А сега ядеш и не знаеш какво ядеш. Сутрин закусвам с прясно мляко и една лъжица мед вътре, захар не става. Стана вече 7-8 килограма мед съм изял от пролетта миналата година до сега."
Единственият подарък, който още радва Христо Проев е бурканче с мед.