ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Предстои обсъждането на нови девет проекта с предложения за промяна на пространството около паметника „1300 години България“ пред НДК, популярен и като „нищото“ заради неугледния си вид и разбитите и откраднати елементи от него. Проф. Валентин Старчев, който е автор на монумента, призна пред NEWS7, че милее за него и не му се иска той да бъде заличен.
„Ограбиха го, разрушиха го, а сега и общината подпомага за разрушаването му“, с тъга казва проф. Старчев. Той сам е предлагал много пъти да реставрира собствената си творба. Казва, че композициите на фигурите са неутрални, човешки, че в тях няма нищо свързано с политика.
Градските съветници неведнъж са спорили по въпроса какво да се прави с паметника. Противоречието идва от текстовете в конкурсната документация, където се допуска както пълно реновиране на паметника, така и премахването му. Зад идеята паметникът да се запази и обнови застава Съюзът на художниците и на архитектите. От другата страна са радикалните мнения за премахването му.
Зам.-кметът на София Тодор Чобанов заяви, че ще има конкурс, но той е замислен като начин за събиране на идеи и обсъждането им. Част от предложенията са за частично запазване на паметника, който очевидно не се харесва от гражданите, коментира Чобанов. Категоричен е, че ако няма достатъчно добър проект, общината няма да избере никой, защото онова, което ще се направи, трябва да отговаря на вижданията на софиянци.
Запитани какво си представят на мястото на паметника, някои са категорични, че той трябва да се сравни със земята, а други настояват той да остане като спомен от миналото за онези, които ще дойдат след нас.