ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
ЧЕЗ си измиват ръцете с Европейската комисия. Така коментира пред БГНЕС новината за затварянето на ТЕЦ "Варна", собственост на ЧЕЗ, енергийният експерт Еленко Божков.
Цялата работа е в това, че ЧЕЗ като собственици, като инвеститори имаха задължения в договора си да изградят сероочистваща инсталация, да се занимаят с екологизацията на ТЕЦ "Варна", така че да могат да работят трите нови блока – четвърти, пети и шести. Договорите, обаче, по думите на Божков, които ЧЕЗ се е опитвала да наложи на българската държава са били на изключително неизгодна цена.
На всичкото отгоре от ЧЕЗ- България искаха да се финансира системата чрез компанията майка, което е нагледен пример за това как се източват капитали, как се източват печалби от България. Защото казваш, аз не искам от банката да взема пари, ще взема от дружеството-майка, банките вземат около 3% лихва, а дружеството-майка дава при 18%, обаче няма начин, трябва да вземем пари и по този начин се точи печалбата. Това е, всички други обобщения са несъстоятелни, добави Божков.
Той каза още, че очевидно липсва воля за продължаване на разговорите между БЕХ и ЧЕЗ.
По-рано днес стана ясно от съобщение, изпратено от ЧЕЗ до медиите, че ТЕЦ "Варна" няма възможност да работи през зимата на 2015 г. Централата ще бъде временно спряна в съответствие с българското и европейското законодателства. ТЕЦ "Варна" ще бъде временно изведена от системата от 0:00 часа на 01.01.2015 година. След тази дата централата няма да може да работи, въпреки усилията на българската държава, в лицето на МЕ и БЕХ и ЧЕЗ. Въпреки принципното съгласие за временно включване на централата през зимния период на 2015 година, в случай на газова криза, от Европейската комисия не беше получен отговор относно разрешителните за работа на самата централа и на сгуроотвала.
От своя страна, ръководството на ТЕЦ "Варна" проведе поредица от разговори и консултации с българските институции, в опит да се намери работеща алтернатива за ТЕЦ "Варна", след като през октомври Европейската комисия съобщи, че в случай на газова криза ще допусне изключение от правилата и ще разреши на ТЕЦ "Варна" да работи в рамките на няколко месеца след изтичане на разрешителните. При условие на съгласие от страна на ЕК, за да се вместим в минималния срок за подготовка и провеждане на процедури и закупуване на достатъчно количество въглища, се очакваше писменото становище на Комисията да се получи до 10.12.2014 г.
"На практика вече няма достатъчно време, за да бъдат сключени договорите за работа и доставка на необходимите въглища и централата да бъде подготвена за включване през зимните месеци. На 1 януари 2015 г. ТЕЦ "Варна" ще трябва временно да бъде спряна, за да спази изискванията на българското и европейското законодателства", каза Минчо Минчев, изпълнителен директор на ТЕЦ "Варна". Поетапно, след 01.01.2015 г ще бъдат освобождавани служителите на ТЕЦ "Варна", за които няма реализация след края на годината.