ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Близо 50 млн. лева са приходите на ало измамниците от началото на годината. Това показват данните от все още неофициалната статистика за този род престъпления, съобщава "Стандарт".
Само за първото полугодие в страната са били извършени 496 телефонни измами, което е със 114 повече за същия период на миналата година, отчитат от МВР. За това време са били разкрити едва 89 случая на такава измама. От няколко години МВР признават, че са безсилни в борбата с този род престъпления и разкриваемостта им е с изключително слаби резултати. През цялата 2013 г. са извършени 586 измами по телефона, а едва 82 са разкритите.
През 2007 г. престъпленията от този тип са били 159, като силовото министерство е разкрило само 19. През 2008 г. телефонните измами са 273, а задържаните извършители са 45. Година по-късно са разкрити 68 измамници от извършените 401 престъпления. През 2010 г. от МВР отбелязват спад в лъжливите обаждания - регистрирани са 298 измами, а хванатите извършители са 63.
Същата година е публикуван докладът "Тенденции на престъпността в България", изготвен от Центъра за изследване на демокрацията. Тогава е отчетено, че измамниците са заработили 25 млн. лева. Печалбите им обаче само за петилетка нарастват почти двойно - 50 млн. лева за все още неизтеклата 2015 г. В периода 2011 - 2012 г. - телефонните измами се задържат около 300 - 400, за да претърпят същински бум в последните години. И всичко това независимо от мащабните разяснителни кампании на МВР и информацията, която почти всекидневно се публикува в публичното пространство.
Според експерти, само за 5 години телефонните измамници са успели да източат над 80% от спестяванията на повече от половината пенсионери - пари, събирани и кътани още отпреди демократичните промени и през целия период на прехода. Данните обаче сочат, че въпреки слабата разкриваемост, все по-често потърпевшите от този вид престъпления търсят помощ в полицията.
При основните използвани схеми от измамниците жертвите са предимно възрастни хора, като се наблюдава покачване на възрастовата граница - над 75 години. С черния бизнес се занимават предимно ромски кланове от Северна България, които си делят другото голямо перо от престъпления - джебчийските кражби.
Третият голям дял е трафикът на жени с цел проституция, а през последните месеци нараства каналджийството, като един по-нов вид организирана престъпност от страна на ромските кланове.