Архитекти в Пловдив: Улицата пред Дома на културата не позволява интересни решения за зоната

БЪЛГАРИЯ ДНЕС

Архитекти в Пловдив: Улицата пред Дома на културата не позволява интересни решения за зоната

5186
на 27.01.2015
Архитекти в Пловдив: Улицата пред Дома на културата не позволява интересни решения за зоната

Последвайте ни в Google News Showcase

Движението на коли по улица "Цар Иван Александър", която преминава пред Дома на културата, не позволява интересни и разнообразни решения за оформяне на пространството пред сградата. Такова мнение изразиха представители на архитектурната гилдия на днешното обществено обсъждане на конкурса за обновяване на важната зона в центъра на Пловдив.

WINBET – забавление онлайн с над 2000 слот игри! (18+)

препоръчано

За разлика от предните две обществени обсъждания, когато присъстващите се брояха на пръсти, този път дойдоха трийсетина души, предимно архитекти.

"В заданието е отбелязано, че преминаването на ул. "Цар Иван Александър" е желателно да се запази като възможност да се изравни с пешеходното ниво, което създава визуална връзка в едно по-голямо пространство. Безпокои ме фактът, че когато на едно ниво се пусне транспортният поток и пешеходното движение, не е ясно за пешеходците докъде е безопасно и откъде трябва да се съобразяват с преминаващите коли", заяви арх. Величко Куртев.

По думите му това се превръща в още по-голям проблем, когато става въпрос за малки деца. Още по-лошо е положението за хората с проблеми в зрението, което ще бъдат напълно лишени от дактилната информация докъде е безопасно да се движат. "От тази гледна точка първопремираният проект за мен не е толкова приемлив", категоричен бе арх. Куртев. Той препоръча, ако именно класираният на първо място проект бъде одобрен за реализация, да не се допуска движение на коли и пешеходци на едно ниво.

"Явно Община Пловдив няма еднозначен отговор по отношение на тази зона. В момента се изработва подробен устройствен план, който предвиждаше затваряне на тази улица. Моето лично мнение е, че улицата би могла да бъде затворена, от което вероятно ще пострадат някои от проектните решения", коментира председателят на Общинския съвет арх. Илко Николов. Той бе категоричен, че е възможно улицата да бъде затворена или най-малкото да бъде ограничена до минимум скоростта на преминаване на автомобилите, макар това да не е най-удачното решение. "На първо време бих предложил тази улица да бъде примерно затваряна вечер, когато в Дома на културата идват най-много хора за представленията", предложи арх. Николов.

"Фиксираното в заданието на конкурса условие да се запази на всяка цена тази улица е грешка", заяви арх. Мария Стоянова. Тя бе категорична, че ако липсваше това условие, биха се появили много по-интересни решения, и припомни, че в действащия устройствен план тази улица не се запазва. Освен това голям проблем на зоната, което не е отчетено в заданието, е липсата на места за паркиране. "Ако имаше по-голяма свобода за идеи, не толкова за декорация, колкото да се фиксират проблемите на зоната и да се дадат решения за тяхното решаване, този конкурс щеше да има много по-голям ефект", категорична е арх. Стоянова.

"Колегите, които бяха класирани на първите три места, са успели да се справят с една нелека задача - да предложат визия на пространство, в което хората да бъдат заедно, в духа на девиза на Пловдив за Европейска столица на културата", каза членът на журито арх. Хубена Салджиева. Тя поясни, че трудността идва именно от факта, че проектите трябва да бъдат съобразени с една улица, която трябва да я няма, но така или иначе съществува, и едновременно с това да намерят място за хората, които искат да се съберат в това пространство.

"Сградата на Дома на културата, независимо от неудачните постижения на изпълнителите - гръцки строители, е едно добро присъствие в градския ни живот. Така че е добре да се направи нещо и за пространството пред нея", коментира арх. Антоанета Топалова. По думите й майстор е този, който прави, но майстор е и този, който поръчва. В този смисъл "поръчаното" от Община Пловдив, т.е. заданието за конкурса за оформяне на средата пред Дома на културата, би трябвало да отчита и факта, че тук освен естетически има и функционални аспекти - транспорт, паркиране и т.н. Според арх. Топалова в отличените проекти именно тези аспекти не са достатъчно застъпени.

Припомняме, че анонимният конкурс за пространството пред Дома на културата бе организиран по поръчка на Община Пловдив и в периода от 20 до 29 октомври м.г. събра 20 проекта. На 10 януари тази година четиричленно жури излъчи 8 проекта, сред които бяха избрани три финалиста. Те бяха подложени на обществено гласуване и предстои да бъдат предоставени на Общинския съвет в Пловдив, който ще избере победителя в конкурса.

Още в началото бе ясен бюджетът, делегиран от Общината за този проект - 100 000 лева, като 15 000 лева е хонорарът за проектанта, който ще спечели. "Целта на конкурса бе да се предизвикат проектантите да участват, тъй като в България има голям скепсис по отношение на такива конкурси и се смята, че те са предрешени. Ние обаче доказахме, че не винаги е така", заяви Любомир Георгиев, директор на One Architecture Week, които са организатори на конкурса./topnovini.bg

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво вещаят звездите за всяка зодия на Лазаровден САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена - ето какво вещаят звездите за всяка зодия на Лазаровден
ПИК TV x
Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО) Виктор Димчев пред ПИК TV: Борисов е преценил, че ППДБ ще са малкото братче на ДПС, а не големият ръжен в ръката на Агата (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК