Бавноходката – единственото животно, което може да оцелее в Космоса - има необичайна ДНК
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Единственото животно, за което се знае, че е в състояние да оцелее в суровите условия на открития Космос без специално оборудване, има „най-чуждата“ ДНК от всички видове, пише Discovery News, цитирани от агенция Фокус. Водните мечки, познати още като бавноходки или тардигради, имат геном, от който една шеста е чужда ДНК, т.е. ДНК, принадлежаща на други създания, установява ново изследване.
Откритието, публикувано в журнала Proceedings на Националната академия на науките на САЩ, добавя нови доказателства, че малките водни мечки се уникални и изключително устойчиви животни. През 2007 година, представители на вида бяха изстреляни в Космоса на външната повърхност на сателит. След завръщането на сателита голяма част от водните мечки все още бяха живи. Нещо повече, някои от женските бяха снесли яйца в Космоса, а малките се излюпиха напълно здрави, сякаш нищо особено не се е случило.
„Нямахме представа, че геномът на животно може да се състои в такава голяма степен от чужда ДНК,“ казва Боб Голдстайн от Университета на Северна Каролина в Чапел Хил. „Знаем, че множество животни имат чужди гени, но не смятахме, че може да е до такава степен.“ Водните мечки притежават 6000 чужди гени, най-вече от бактерии, но също от растения, гъбички и различни едноклетъчни организми. Чуждата ДНК е придобита чрез процес, наречен хоризонтален трансфер на гени. При него гените не се унаследяват, а се пренасят от един вид на друг. Водните мечки от години удивляват учените с издържливостта си. Можем да ги замразим във фризер за една година, а в рамките на 20 минути животните се размразяват и започват да пъплят наоколо.
В човешкия геном също има чужди гени. Изчислено е, например, че около 8 процента от нашата ДНК идва от ретровируси./obekti.bg