БРЕКЗИТ В ДЕЙСТВИЕ! Исландия изхвърли Англия от футболна Европа

ЕВРО 2016

10893
на 28.06.2016

Брекзит в действие! Исландия елиминира Англия с 2:1 в 1/8 финалите на Евро 2016 и поднесе поредната и определено най-голяма сензация в надпреварата. Дебютантът в турнира разби на пух и прах прогнозите на специалистите и продължава похода си във Франция.

Головете в двубоя, игран в Ница, паднаха в първите 20 минути на срещата, като Англия поведе в четвъртата минута с гол на Уейн Рууни от дузпа, а „викингите“ отговориха с попадения на Рагнар Сигурдсон в 6-ата минута и Колбейн Сигторсон в 19-ата. „Трите лъва“ бяха абсолютен фаворит в противопоставянето и бяха задължени да се справят със самоотвержените действия на исландците в отбрана и с острите им контраатаки, но не успяха да изпълнят задачата си. Четата на Ларс Лагербак пропусна възможност да увеличи преднината си в 56-ата минута, когато Сигурдсон изпълни задна ножица, но топката се озова в тялото на Джо Харт.

В 60-ата минута Рахийм Стърлинг, който изработи дузпата, напусна терена, а на негово място се появи голмайсторът на Премиършип за миналия сезон Джейми Варди. Исландците обаче продължиха да се отбраняват грамотно и не дадоха никакви шансове както на Варди, така и на ветерана Рууни, който изигра безобразно второ полувреме и бе освиркан от собствените си запалянковци. Исландците можеха да стигнат и до по-изразителна победа, но Арон Гунарсон в 84-ата минута пропусна да сложи край на спора – ударът му бе париран от Харт.

Сега на Исландия й предстои сблъсък с домакините на турнира Франция. Евро 2016 логично стана най-резултатното в историята. Голът на Рууни бе 86-и в турнира, а предният рекорд датираше от Евро 2000, когато бяха реализирани 85 попадения. Във Франция тази година за първи път участват 24 отбора. От 1960 до 1976 броят им е бил четири, от 1980 до 1992 – 8, от 1996 до 2012 – 16.