БЧК: Вече втора година подред няма интеграционна програма за бежанците, опитваме се да запълним тази празнота
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вече втора година подред няма интеграционна програма и това е голямата ни болка. Това каза Марияна Стоянова, директор на Бежанско-мигрантската служба към БЧК във връзка с извършените хуманитарни дейности през 2015 г., цитирана от Фокус.
„БЧК се опитва да запълни тази празнота, да създава условия и да набира средства за организиране на курсове по български език. През 2015 г. проведохме 12 курса по български език в информационния център на червенокръстката организация в София”, подчерта Марияна Стоянова.
Тя посочи, че 2015 г. е била изключително динамична заради смяната на тенденциите в бежанските потоци. „През лятото на 2015 г. бежанският поток подмина България, но това не значи, че тук няма бежанци, търсещи закрила - лица, които се нуждаят от подкрепа. Една от основните дейности, които извършваме, е мониторинг на условията за прием в центровете на Държавна агенция за бежанците и центровете на дирекция „Миграция” с цел да се идентифицират лицата, които имат нужда от помощ”, заяви Стоянова. Тя посочи, че през цялата година са осигурявани средства за закупуване на лекарства, а също така и за подкрепа на медицинските кабинети на ДАБ.
„Редовно раздавахме хигиенни пакети на настанените в приемателните центрове, на хора, които се нуждаят и бежанци, които живеят на външни адреси. Организирахме курс по декупаж, на който бяха изработени всички красоти, изложени на Коледния базар на БЧК. Направихме два летни лагера за деца бежанци с интензивно изучаване на български език, за да ги мотивираме и подготвим за учебната година”, отбеляза Стоянова.
По думите ѝ, други основни дейности на Бежанско-мигрантската служба са социалните консултации, преводът, водене до медицински заведения, до различни служби, за да се улесни достъпът до услуги на хората, търсещи и получили закрила, както и участие в организацията на срещи с работодатели.
„Подкрепихме ДАБ при трудовите борси, за да може да улесним връзката и срещата между бежанци, търсещи работа и фирми, които желаят да ги наемат. След последната борса 7 души си намериха работа”, каза още Стоянова и добави, че те са наети от австрийски фирми с помощта на австрийското посолство. Стоянова уточни, че БЧК също е доставяла памперси, бебешки храни, бебешко мляко, дрехи и обувки в центровете на ДАБ.
По думите ѝ, са събрани и средства за няколко успешни операции за осигуряване на импланти, които не се покриват от НЗОК. „Опитваме се да работим с родителите на деца бежанци, за да ходят на училище, колкото и кратко да престояват в България”, каза още Марияна Стоянова и допълни: „Застъпваме за правата на лицата, търсещи закрила”.