България е на път да загуби безвъзвратно около 600 млн. лева от еврофондовете
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
България e забавила усвояването на еврофондовете във втората половина на 2014 г., безвъзвратно загубени са около 600 млн. лева, пише БГНЕС.
Последните данни за очакваните загуби по европейските програми от стария програмен период сочат, че България ще загуби безвъзвратно около 600 млн. лева в края на декември. Една от причините за това е и забавяне темповете на усвояване на европейските средства във втората половина на настоящата година. Според данните в системата ИСУН – към края на месец юли сертифицираните средства пред ЕК по програмите, финансирани от Структурните и Кохезионния фонд, възлизат на 52,23% от бюджета. Към средата на октомври този процент е 54,47%.
Най-голяма се очертава загубата по Оперативна програма "Околна среда" /ОПОС/, която в продължение на година бе замразена от Европейската комисия, заради допуснати нарушения при обществените поръчки и управлението на програмата в периода 2010-2013 г. Оптимистичната прогноза е, че по ОПОС ще бъдат загубени 145 млн. евро., а песимистичната, че тази загуба ще достигне колосалните 205 млн. евро, включително и заради забавяне строителството на завода за боклука на София. Бенефициент по проекта е Столична община. Освен това, за да бъдат възстановени плащанията по "Околна среда", страната ни се съгласи да бъде "глобена", под формата на налагане на плоска финансова корекция в размер на 156 млн. лв. Въпреки уверенията на министри от служебното и от редовното правителства, че тези пари ще бъдат пренасочени по други проекти, това се оказа неосъществимо.
Оптимизмът на служебния вицепремиер и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева, че България ще има минимални загуби по Оперативна програма "Регионално развитие", бързо бе разсеян от последните данни, според които загубите само по тази програма се очакват да възлизат на над 75 млн. лв. Отново заради нарушения при търговете, плащанията по две от осите за "градско развитие" и за "туризъм" на ОПРР бяха временно замразени през пролетта. Освен това, Регионалното министерство, под ръководството на Лиляна Павлова, има по-малко от три седмици, за да представи пред Брюксел сертификати за още 106 млн. евро. Ако това не стане или експертите на Комисията откажат да признаят разходите, то и тези пари ще бъдат също загубени.
По Оперативна програма "Административен капацитет" вече е ясно, че ще бъдат загубени 7 млн. евро, а по ОП "Техническа помощ" още близо 3 млн. евро.
За момента не се очертават загуби по Оперативните програми "Транспорт", "Конкурентноспособност" и "Развитие на човешките ресурси".
Още около 81 млн. евро ще бъдат загубени и по Програмата за развитие на селските райони. Освен това, продължавала да има неяснота по избора на нов сертифициращ орган на Държавен фонд "Земеделие". Заради обжалване на конкурсните процедури сертифициращ орган не може да бъде избран вече година и половина, а заради това под заплаха са плащания в размер на 1,6 млрд. лева.
Като ПИК писа, премиерът Бойко Борисов се кани да замине за Брюксел в сряда, за да проведе серия от срещи с високопоставени политици, пред които ще настоява за отпушването на спрените еврофондове.
В интервю за агенцията ни той посочи, че Европа трябва да помни, че България е подложена на външни геополитически рискове.