Вицепремиерът Дончев пред ПИК: Европа трябва да помни, че България е подложена на външни геополитически рискове. Затова се нуждаем от особено внимание

ЧАС ПИК

Вицепремиерът Дончев пред ПИК: Европа трябва да помни, че България е подложена на външни геополитически рискове. Затова се нуждаем от особено внимание

33859
на 23.11.2014
Вицепремиерът Дончев пред ПИК: Европа трябва да помни, че България е подложена на външни геополитически рискове. Затова се нуждаем от особено внимание

Последвайте ни в Google News Showcase

Томислав Дончев е вицепремиер по управление на средствата от ЕС и икономическата политика.

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

препоръчано

Дончев е дясната ръка на премиера Борисов по отношение на еврофондовете.

С г-н Дончев разговаряме за усвояването на парите по европейските програми, доверието на Европа и отблокирането на европейските средства.

 

Интервю на Ивайло Крачунов

 

- Г-н Дончев, реалистично ли е да се очаква, че през следващите 30 работни дни правителството ще компенсира изоставането в усвояването на евросредства?

- За 30 дни няма как да свършим това, което не е било свършено през цялата година. В тази връзка уточнявам, че всяка страна членка на ЕС има годишен план за средства, които трябва да разплати и ако не го изпълни - губи неразплатеното финансиране.

За 30 дни, колкото и да сме бързи и опитни, няма как да бъде компенсирана такава пагубна година, каквато беше 2014 г.

Само ще ви напомня, че по двете ореративни програми "Околна среда" и "Регионално развитие" дълги месеци не бяха извършвани никакви плащания към бенефициентите.

Специално в случая с ОП "Околна среда" на бенефициентите не беше плащано половин година. И как, когато това не се е случило, ние искаме в края на годината резултатите и напредъкът да са такива, каквито трябва да бъдат?

- Какви са последствията от забавените плащания по двете оперативни програми?

- След като няма плащания, се забавя хода на строителния процес, след като няма строителство, няма актуване, а след като няма фактури, няма искане за плащане и съответно няма сертифициран разход.

- Какво ще направи правителството, за да излезе от тази ситуация?

- Амбицирани сме да направим и възможното и невъзможното, т.е. там където системата задържа пари, това да бъде преодоляно като проблем и парите да започнат да се движат максимално бързо!

Вече сме в преговори с Европейската комисия (ЕК) за няколко случая, където можем да търсим удължаване на сроковете в случаите, където проектите са били обект на по-дълга съдебна процедура по обжалване.

Ще настояваме също и колегите от Брюксел да вземат предвид и факта, че част от територията на страната през тази година беше в бедствено положение.

Надяваме се и единият, и другият аргумент да бъдат приети.

В стремежа си да бъда реалист мога да ви кажа, че няма как както в предишни години рискът  от загуби на евросредства да бъде сведен до нула.

Загуба ще има, но въпросът е да бъде по-малка, а не да е в очакваните ужасяващи размери.

- Каква е причината за бедственото положение с еврофондовете - това, че Европа не е вярвала на правителството на Пламен Орешарски или това, че отделни министри са допуснали персонални грешки?

- Когато имаме спряна оперативна програма, по регламент българското правителство е длъжно да продължи да плаща на всички, които си изпълняват проектите.

Това е ангажимент на правителството пред европейското законодателство. Въпросният ангажимент не беше изпълнен от предишното правителство.

Не знам на какво се дължи този пропуск и това неплащане - на незаинтересованост, на липса на ангажимент и приоритет за това какво се случва в страната и какво правят българските общини и за това какво в крайна сметка достига до българските граждани.

Аз не изключвам дори това да бъде опит да бъде почернен животът на местната власт.

Мога да гадая каква е била причината, но не това е основното ми вълнение в момента.

Цялата енергия, която имам заедно с колегите, е да опитаме да оправим тежката ситуация, в която сме.

- Няколко ваши колеги отидоха до Брюксел, за да преговарят за отпускане на европари. След това премиерът Борисов обяви, че новините са лоши. Има ли шанс Брюксел да помогне на България след идването на новото правителство?

- Няма как новините да са добри, защото освен доброто партньорство, при общуването с Европейската комисия има и правила.

Тези правила не могат да бъдат нарушавани, дори да сме съвършено убедителни.

Тук говоря не само за проблема със спрените плащания. Има и още два проблема. Единият проблем е спряната програма "Регионално развитие", по която се борим финансирането да бъде отпуснато максимално бързо.

Нека да припомня, че ние вече сме в нов програмен период, нищо че продължават плащанията по стария.

Програмният период 2014 - 2020 година вече започна. И една от задачите, които имаме е максимално бързо одобряване на новите оперативни програми.

През изминалата седмица ние успяхме да пуснем три оперативни програми за одобрение.

Става дума за "Регионално развитие", "Иновации и конкурентноспособност" и "Транспортна инфраструктура". Но факт е, че по трите оперативни програми, въпреки усилията ни да работим без почивни дни за одобряването им, по някои от тях има незатворени въпроси, които все още трябва да бъдат преговорени и да се вземе решение от ЕК.

Колкото и да се опитваме да възстановим доверието, има и неща, които няма как да се случат за няколко дни, както ние искаме.

- Има ли вероятност искрите, които прехвърчат от коалиционните партньори към ГЕРБ да навредят пред Брюксел и да попречат за отпускането на европарите?

- Тези поскърцвания, които има в управляващия формат в момента, са в някаква степен очаквани.

Тази конструкция, която беше сглобена, е сложна, а в една сложна машина винаги има нещо, което скърца и винаги има изненади, в това число и неприятни.

Това, което имаме като обща задача, без значение какви различия имаме по отношение на един и същи въпрос, е правителството да излъчва една посока по големите и принципни теми. Важно е правителството да излъчва стабилност, защото от гледна точна на експертите, директорите и комисарите в Европейската комисия, те се нуждаят от стабилен партньор, с който да преговарят. Те имат нужда от стабилен партньор, който да може да поема ангажименти. В Брюксел освен от хора, които спазват правилата, имат нужда и от човек, който да поеме ангажимент и който да го спази.

Ако няма такъв човек от отсрещната страна нещата не се получават, както не се получаваха в последната година и няколко месеца.

За това каквито и поскърцвания да има, правителството пред европейските ни партньори трябва да стои солидно и стабилно. Трябва да имаш сигурен човек на телефона, на когото да можеш да звъннеш във всеки един момент и който, както ви казах да поема ангажименти и да ги спазва.

- Премиерът обяви, че в скоро време ще замине лично в Брюксел, за да търси съдействие по европрограмите. Смятате ли, че министър-председателят ще успее да получи подкрепата на европейските си приятели, за да се повтори добрата новина с отблокираните 800 млн. лева по програма "Околна среда"?

- Европа трябва да разсъждава за България като приоритет, защото нашата държава не е партньор на Европа, а част от нея. И когато в България има проблем, това означава, че и в Европа има проблем.

Европа не може да си позволи България да бъде зона на вътрешна нестабилност. Европа трябва да помни, че България е подложена на външни геополитически рискове. Затова се нуждаем от особено внимание. Това означава, че една процедура, която в обичайна ситуация отнема един месец, по отношение на България, предвид ситуацията в която се намираме, ако е възможно, тя да отнема две седмици.

Това означава, ако нещо е необходимо да се договори или да се предоговори за два месеца, в случая за България да се случва за един месец по причините, за които ви споменах преди малко.

Вярвам, че премиерът ще е в състояние да убеди европейските лидери в тази необходимост.

 

 

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса
ПИК TV x
САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО) САМО В ПИК! Шутът на Киро с тъпа провокация - Найо Тицин нападна жена, крещи обиди в лицето й! Петков гледа безучастно и пита: Снимахте ли ме, докато си хапвах (ВИДЕО)
ново
Днес: 2
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК