Властелинът на Лига Европа защити короната си! Исторически триумф за Севиля срещу храбрия Днипро

3935
на 27.05.2015

Отборът на Севиля е новият-стар шампион в Лига Европа! Испанският тим защити трофея си от миналата година след драматична победа с 3:2 над Днипро във финала, който се игра на стадион "Народови" във Варшава. Два гола на Карлос Бака донесоха триумфа на състава на Унай Емери, който вече има рекордните 4 титли в турнира.

Украинският тим се превърна в голямата изненада в турнира и шокира всички с достигането си до последния мач. Испанците пък са настоящият носител на трофея и се надяват да защитят титлата си.

В състава на Днипро четирима играчи бяха с контузии. Кравченко, Мазух и Зозуля изобщо не попаднаха в групата за двубоя, а Шахов остана на резервната смамейка. Наставникът Мирон Мирон Маркевич заложи в предни позиции на хърватския национал Никола Калинич, а тримата офанзивни футболисти зад него бяха Матеус, Руслан Ротан и Йевхен Коноплянка.

Треньорът на Севиля Унай Емери не можеше да разчита на Николас Пареха, който има проблем в коляното, и на вратаря Бето, който е с травма в рамото. В предни позиции за носителя на трофея започна Карлос Бака, по двата фланга атакувахаВитоло и Хосе Антонио Рейес, а Евер Банега връзваше играта в средата на терена.

Испанците стартираха със самочувствие и веднага отправиха удар към вратата на Денис Бойко, но Бака беше неточен. Малко по-късно отново се стигна до напрежение в наказателното поле на Днипро, но защитниците на украинците се справиха. В 7-ата минута перфектна контра на Днипро завърши с гол. Калинич свали с глава топката към Матеус, който центрира и хърватинът простреля Серхио Рико - 1:0.

След гола Севиля взе иницитивата, но украинският тим се бранеше самоотвержено и успяваше да пресече навреме атаките на носителя на трофея. В 20-ата минута Рейес опита изненадващ шут, но топката мина встрани от целта. Малко след това Криховяк стреля с глава след центриране от фаул, но Бойко изби в корнер.

Натискът на Севиля ставаше все по-сериозен, а отбраната на Днипро се огъваше. В 27-ата минута Джаба Канкава със сетни сили блокира Рейес, който беше на стрелкова позиция. След корнера защитниците на украинския тим се засуетиха и оставиха Криховяк непокрит. Полякът не се поколеба да шутира през няколко човека и за радост на съотборниците му по трибуните топката се озова в мрежата.

Само три минути след изравнителното попадение Севиля нанесе втори тежък удар. Перфектен пас на Хосе Антонио Рейес изведе Бака очи в очи с Бойко, колумбиецът технично преодоля стража и спокойно насочи топката в опразнената врата. Футболистите на Днипро можеха да изравнят в 37-ата минута, но Рико реагира добре след мощен изстрел на Коноплянка. В 41-ата пък бърза контра на Севиля завърши със силен шут на Видал, преминал над вратата.

В самия край на полувремето Днипро успя да изравни. Съставът на Мирон Маркевич получи фаул около границата на наказателното поле и капитанът Руслан Ротан с техничен удар матира Серхио Рико.

В началото на втората част Днипро се опита да наложи по-високо темпо и след пробив на Коноплянка Лео Матос можеше да отправи опасен удар, но не уцели топката. Звездата на украинците беше в центъра на събитията и малко по-късно, когато вместо да подаде на свободен съотборник, реши да стреля и сгреши.

Постепенно Севиля овладя средата на терена, но без да създава положения пред вратата на Бойко. Чак в 64-ата минута Мбиа стреля опасно, но в аут. Малко по-късно в наказателното поле на Днипро настана голямо разбъркване, пръв до топката стигна Криховяк, но този път Бойко успя да избие.

В 73-ата минута груба грешка на защитата на Днипро позволи на пас на Витоло да стигне до Бака, който не трепна и с външен фалц разстреля стража на украинския тим. Този гол сякаш пречупи състава от Днепропетровск, който беше изхабил много сили, за да спира атаките на съперника. В 79-ата минута Бака беше много близо до хеттрик, но Денис Бойко спаси.