Въвеждат платени стажове в училищата

Образование

Въвеждат платени стажове в училищата

4533
на 29.05.2015
Въвеждат платени стажове в училищата
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

От следващата учебна година платените стажове или т.нар. дуално обучение влизат в училищата у нас.

препоръчано

„Две училища ще въведат пилотно дуалното образование през учебната 2015/2016 г. Проектът, който се изпълнява в рамките на българо-швейцарската програма за сътрудничество, ще продължи до 2019 г., а целта е училищата с дуално образование да станат 10“, заяви заместник-министърът на образованието Ваня Кастрева, цитирана от "Дарик".

Избраните училища са Професионална гимназия „Иван Хаджиенов“ - Казанлък, със специалността Машинен техник - машини и системи с цифрово програмно управление, и Професионална гимназия по хранително-вкусови технологии „Проф. Д-р Георги Павлов“ в София, със специалност Техник-технолог специалност Мляко и млечни продукти, обясни още Кастрева.

От следващата учебна година децата от девети и десети клас в паралелките по млекопреработване ще започнат вече да учат професията и на практика, информира Нова телевизия. Това ще става в реална среда, а работодателят ще им плаща.

„Според мен щом сме единственият клас с тази професия, е много малко търсенето и това е много жалко“, казва Ани Калпакова, ученик в Професионалната гимназия по хранителни технологии в София.

Търсене за тях обаче има. И само след няколко месеца те ще започнат работа, докато учат.

„Едно е на теория, друго е да го видиш на живо“, категорична е ученичката.

„Ще бъде по-добре, защото ще видим процеса. Няма да е само на теория, ще се запознаем с нещата от близо и ще разберем това, което учим, и какво ще работим после”, обяснява Виктория Йорданова, друга ученичка в професионалната гимназия.

„Заплащането ще бъде съобразено с минималните осигурителни прагове за съответната длъжност, а не с минималната работна заплата“, обясни Петя Евтимова, ръководител на проекта в МОН.

„По този начин и работните места, които се заемат, са много по-устойчиви, гарантира се качество и продължителност на заетостта“, казва зам.-министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев.

В двети клас учениците ще имат основно общообразователни предмети. В 10-ти нещата се променят и в един ден от седмицата ще ходят на работа. В 11-ти и 12-ти клас осново ще са в предприятията – два дни в клас и три на работа.

„По този начин ще знаят какво им предстои, когато завършат училище“, обяснява директорът на Професионалната гимназия по хранителни технологии в София Нели Стоянова.

Засега фирмите няма да бъдат задължени да наемат младежите, след като завършат. Практиката показва обаче, че често след това предприята излизат с предложения за работа.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ) ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ)
ново
Днес: 6
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК