Гран При на Бразилия: Фетел спечели, Маса си взе довиждане с феновете в родината си (СНИМКИ)

Формула 1

6782
на 12.11.2017

Лидерът на Ферари Себастиан Фетел успя да отнеме лидерската позиция на Валтери Ботас още след старта и до финала не позволи на пилота на Мерцедес да му отнеме победата. В предпоследния кръг от сезон 2017 четирикратният световен шампион спечели за пети път за годината. Кими Райконен направи триумфа на Ферари още по-впечатляващ, като не позволи на Люис Хамилтън да го изпревари в края.

Фелипе Маса си взе довиждане с екзалтираните фенове в Бразилия в последната домашна Гран При в кариерата си. Пилотът на Уилямс финишира седми и за разлика от миналата година, когато отново бе обявил, че ще се оттегля от Формула 1, успя да финишира.

Пилотът на Мерцедес Валтери Ботас стартира от първа позиция в днешната Гран При на Бразилия след много силно представяне във вчерашната квалификация. Финландецът видимо потегли по-добре от втория Себастиан Фетел от Ферари. Четирикратният световен шампион обаче успя да се изравни с Валтери и да заеме вътрешната позиция на първи завой. Така германецът успя да завърши атаката си успешно и поведе колоната.

Секунди след това последваха два инцидента, които принудиха съдиите на ФИА да изкарат колата на сигурността. Първо пилотът на Ред Бул Даниел Рикардо изхвърча от пистата, след като до контакт стигнаха Стофъл Вандоорн от Макларън-Хонда и Кевин Магнусен от Хаас, а след това състезанието за Себастиан Окон от Форс Индия приключи след удар с Ромен Грожан от Хаас. Французинът обаче остана в надпреварата след минаване през бокса.

Състезанието за Гран При на Бразилия 2017

В 5-ата обиколка колата на сигурността се прибра. Лидерът Фетел изнерви до краен предел преследвачите си, като едва се движеше и веднага след това ускори и хвана неподготвен Ботас, който не успя да го контраатакува.

До десетата обиколка Хамилтън вече е в зоната на точките, след като днес с отбора на Мерцедес решиха да стартират от бокса.

15-ата обиколка тече, а вече Рикардо също е в топ десет, въпреки инцидента на старта, който го прати последен.

В 21-вата обиколка Хамилтън изпревари Фернандо Алонсо за шестото място и веднага подгони местния любимец Фелипе Маса. Въпреки помощта от трибуните на бразилските фенове Фелипе не успя да спре Люис и загуби петото място.

В 28-ата обиколка първи от лидерите за нови меки гуми влезе Ботас. В следващата в бокса влезе Себастиан Фетел, който бе принуден да покрие стратегията на Валтери. Германецът се върна пред финландския си съперник, но с много по-малка преднина. Себастиан обаче веднага наложи убийствено темпо и отново отвори разлика пред Валтери.

В 44-ата обиколка Хамилтън влезе за първи път в бокса и сложи супермеките сликове. Британецът се върна на пета позиция, а в бокса го последва и Рикардо. Австралиецът излезе на пистата като седми.

В 50-ата обиколка Люис вече е пети и постепенно застига движещия се на четвърта позиция пред него Макс Верстапен. Основната цел на британеца е да се качи на подиума след стартиране на състезанието от бокса.

В 59-ата обиколка Хамилтън атакува Макс и буквално го "отвя" на правата. Така пилотът на Мерцедес, който спечели четвъртата си световна титла два кръга преди финала на сезон 2017, вече е четвърти.

В 67-ата обиколка Люис се залепи на скоростната кутия на Кими. В същото време колоната продължава да води другият пилот на Ферари Себастиан Фетел, следван от втория Ботас.

Грешка при спирането за първи завой след дългата права обаче доведе до блокиране на гумите от страна на Хамилтън и даде глътка въздух за Райконен.

До финала подреждането остана непроменено, Фетел не позволи да бъде настигнат и спечели, Ботас не успя да надскочи себе си и остана втори, а Кими Райконен се качи на третото място на почетната стълбичка. Финландецът даде всичко от себе си и не позволи на Хамилтън да му отнеме класирането на подиума в последните обиколки.

Спортал

САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 април - денят носи успех за Телците, Стрелците имат възможност да попълнят банковата си сметка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 април - денят носи успех за Телците, Стрелците имат възможност да попълнят банковата си сметка
САМО В ПИК TV! Стойчо Стойчев предупреди за възможен страшен батак, ако Главчев подаде оставка: Всичко се счупи заради изказването на Борисов за външния министър (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Стойчо Стойчев предупреди за възможен страшен батак, ако Главчев подаде оставка: Всичко се счупи заради изказването на Борисов за външния министър (ВИДЕО)