Греков: Необходима е пълна мобилизация на 8500 комбайни, които да приберат в кратък срок зърнената реколта
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Необходима пълна мобилизация на около 8500 комбайни, които да приберат в кратък срок зърнената реколта. Очаквам за около седмица при нормални температури да може да се влезе в посевите и да се прибира реколтата. Всичко това, което се случи напоследък, ще оскъпи продукцията, себестойността, защото тя трябва да се прибере в съвършено кратък период. Сигурно ще бъде необходимо изсушаване, защото ако не се доизсуши, качеството ще се влошава, затова е необходима бърза организация за прибирането й.
Това каза министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков в предаването „Неделя 150”, на БНР.
„ Действително реколтата не е до такава степен застрашена, но голяма част от нея около 250 хил. декара са попадналите площи под вода в следствие на последните интензивни валежи. Това предполага, че от тези площи, за които споменах, няма да се вземе и зърно от тях”, подчерта проф. Греков.
Той обясни, че това в процентни загуби и намаляване на добивите представлява около 20 – 25%, което не е от важно значение за изхранването на населението на България, а от тези 5 млн. тона, които се очакват.
„Но все пак това е загуба за българските земеделски производители. В крайна сметка това е важно, но най-важното, за което няма възвращаемост са човешките животи, които бяха загубени във варненския кв. „Аспарухово”, за което изказвам съжалението си за случилото се. Важно е, че животът продължава и ние трябва да се грижим за това, което остава и като продукция, която трябва да се прибере своевременно”, допълни министърът.
„За съжаление и прогнозата, която се очаква през следващата седмица, не е благоприятна. Заради това е необходима пълна мобилизация на около 8500 комбайни, които да приберат в кратък срок реколтата. За съжаление голяма част от площите и земята до такава степен са наситени с вода – може би около седмица няма да могат да влязат комбайните, за да прибират реколта. Действително очаквахме една много добра реколта, защото земеделските производители вложиха много усилия и средства, получиха навреме своите субсидии, грижиха се за посеветите, но всичко това показва, че с природата трудно човек може да се пребори”, каза проф. Греков.